in

Dijital Habitat’ın Bir Haftası – Varan 1

30 Temmuz – 6 Ağustos 2017 tarihleri arasında ağlarımıza takılanlar.

Filmlerde kötünün tarafında olmaktan soğuk savaş rüzgarlarına; kentin kuşlara özel saraylarından batık harikalar diyarı Kekova’ya, oradan da mutluluğa giden yolda unuttuklarımıza, çöpsüzlük özlemine ve sağlığımızı tehdit eden teknoloji tüketim alışkanlıklarımıza uzanan, Djital Habitat’ın kendi eleğine özgü haftalık gündemi…


Hikayedeki Kötü Adamı Tutanlar İçin 8 Film

Filmlerde kötü adamı tutmak kendinizi ilginç, karmaşık ya da karanlık hissettirebilir ve emin olun kötünün tarafında yalnız değilsiniz ve hisleriniz son derece anlaşılır. ”Ama nasıl?” diyenler ve kötülerin zaferiyle sonuçlanan Hollywood hikayelerine göz atmak isteyenler buraya!


İngiltere’de Reklamlar Cinsiyetçi Kalıplardan Arınıyor

Basmakalıp cinsiyet algısı reklamlarda çokça kullanılıyor. Bu durum cinsiyetler arası eşitliğe ket vururken, eşitsizliğin erken yaşlardan itibaren zihinlere kazınmasına sebep oluyor. Birleşik Krallık Reklam Standartları Otoritesi, cinsiyetçi ögeler içeren reklamlara karşı savaş açtı.


Soğuk Savaşın Kalıntısı: Kapalı Şehirler

Ait oldukları dönemin ruhunu en iyi şekilde yansıtan kapalı şehirler, içeriden sızan bilgi ve görüntülerin çeşitlenmesiyle modern dünyanın ilgisini her zamankinden daha çok çekmeye başladı. Dış dünyadan izole, konforlu alanları, kirli geçmişleri ve sırları ile Sovyetler’in ZATO olarak da bilinen ‘yaşam ve çalışma’ tesislerine kısa bir bakış


Çöpü Olmayan Kasaba

Japonya’nın Kamikatsu kasabası, sıfır atık hedefinin tarihini 2020 olarak belirledi. Kasaba halk katılımına dayalı projesiyle örnek teşkil ediyor.


Havai Fişeğin İçinde Ne Var?

Gece kutlamalarının prestijli parçalarından biri olan havai fişekler, heybetlerini ve zarafetlerini neye borçlu?


Kentin Kuş Sakinleri İçin Saray Yavrusu Evler

Osmanlı mimarisinin karakteristik bir parçası olan kuş evleri, döneme has inceliği ve naifliği ile hayvan sevgisini gözler önüne seriyor.


Madem O Kadar Zekisin Neden Mutlu Değilsin?

Mutluluk mutlak surette başarıyı takip eder mi? Ya da başarı beraberinde mutluluğu getirir mi? Teksas Üniversitesi profesörlerinden ”Mutluluk Araştırmacısı” Raj Raghunathan, ”Madem O Kadar Zekisin Neden Mutlu Değilsin?” isimli kitabında bu soruları ele alıyor.


Kekova Antik Kenti Kontrollü Dalışa Açılıyor

Antalya’nın Demre ilçesi yakınlarında bulunan Kekova adacığındaki batık antik kentte 1986 yılından bu yana uygulanan dalış yasağının ‘kontrollü’ olarak kaldırılması yönünde çalışmalar başlatıldı.


9 Yaşındaki Çocuk Ender Rastlanan Bir Fosil Buldu

Geçtiğimiz Kasım ayında ailesiyle çölde gezinti yaparken ayağı takılıp düşen Jude Sparks, bu küçük kaza sayesinde nadir bulunan bir fosile rastladı. New Meksiko Eyalet Üniversitesi’ne göre Sparks’ı düşüren ‘şey’ 1,2 milyon yaşında bir ‘stegomastodon’ fosili.


Teknolojik Cihazlar Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?

Her şey gibi teknolojinin de yanlış ya da aşırı kullanımı sağlığımıza ciddi zararlar verebilir – hem de biz hiç farkına bile varmadan!


Sosyal medya paylaşımları için bir sonraki sayfaya geçiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Teknolojik Cihazlar Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?

2017’nin Yükselişe Geçen Yenilikçi Teknolojileri