in

Dijital Habitat’ın Bir Haftası – Varan 4

03 – 10 Eylül 2017 tarihleri arasında ağlarımıza takılanlar.

Çin’in kayıp kızlarından, dünyanın en pahalı okuluna; kıytırık aforizmacılıktan kötü bir işte çalışmanın sağlığa zararlarına; ilk doğanı kayıran ebeveynlerden yeme bozukluğu çeken çocuklara; oradan da karamsarlardan uzak duran zenginlere uzanan, Djital Habitat’ın kendi eleğine özgü haftalık gündemi…


Çin’in 30 Milyon Kayıp Kızı Nereye Gitti?

Güncel bir araştırma Çin’in milyonlarca kayıp kızının sorumlusunun ‘tek çocuk politikası’ olduğunu ortaya koyuyor ve ülkedeki erkek çocuk kayırma eğilimini gözler önüne seriyor.


Dünyanın En Pahalı Okulu Institut Le Rosey’den Manzaralar

Yıllık öğrenim ücreti 113 bin Dolar (400 bin Türk Lirası) olan İsviçre merkezli okulun ayrıcalıklı öğrencileri, bahar dönemini 14. yüzyıldan kalma Château du Rosey’de (Rosey Şatosu), kış dönemini ise Gstaad kayak merkezinin dağ kulübelerinde geçiriyor.


Ebeveynler (Gerçekten De) İlk Çocuğu Kayırıyor

Fotoğraf: Betsie Van der Meer, The Image Bank/Getty Images

Kardeşler arasındaki farklılıklara ilişkin bir araştırma ilk çocuğun anne ve baba tarafından ‘favori’ ilan edilmesinin çocuklarda gelişimsel anlamda ve kardeşlik ilişkisi açısından uzun vadeli etkileri olduğunu doğruluyor.


Çakma Özlü Sözler Paylaşanların Zihinsel Becerileri Kısıtlı

Kanadalı araştırmacılar sosyal ağlarda ”derin” ya da ”ilham verici” oldukları düşüncesiyle paylaşılan (ve çoğu sahte olan) alıntılardan etkilenmekle düşük zeka seviyesi arasında bağlantı tespit etti.


Ne İş Olsa Yapmak İşsizlikten İyi Midir?

İşsizlik sağlığı kötü etkiliyor – stresli ve tatmin etmeyen işler de öyle. Yapılan son araştırmalar kötü de olsa bir işte çalışmanın fiziksel ve zihinsel bedellerini ortaya koyuyor.


Yeni ve Teşhis Konamayan Bir Yeme Bozukluğu: ARFID

Image via (cc) Flickr user Ella Alfon

Çocuklar elbette yemek seçebilir ancak bu konudaki ‘’huysuzluk’’ları yemeği renk, doku, yumuşaklık gibi özelliklerine göre reddetmeye vardığında ve ciddi sağlık sorunlarına sebep olacak kadar kontrolden çıktığında, bu durum artık bir bozukluk olarak tanımlanır.


Varlıklı Kişiler Bir İnsan Tipinden Uzak Duruyor: Karamsarlar

Vaktinizi kimlerle geçirdiğiniz düşündüğünüzden daha önemlidir. Hatta arkadaşlıklarınızın geliriniz üzerinde doğrudan ve önemli bir etkisi bile olabilir.


Sosyal medya paylaşımları için bir sonraki sayfaya geçiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Varlıklı Kişiler Bir İnsan Tipinden Uzak Duruyor: Karamsarlar

Bildirimler Strese Neden Oluyor – Sessizlik de Öyle