in

Dijital Habitat’ın Bir Haftası – Varan 2

06 – 13 Ağustos 2017 tarihleri arasında ağlarımıza takılanlar.

2017’nin yükselen teknolojilerinden batan parlak girişimlerine; Jim Carrey’nin sanatsal dönüşünden Titanic filminin 20. yılına, göğe bakmak için gerçekten iyi sebeplerden dünyayı kasıp kavuran bilgisayar oyunlarının az bilinen etkilerine ve PMS’e ilişkin yüz yıllık safsatalara uzanan, Djital Habitat’ın kendi eleğine özgü haftalık gündemi…


2017’nin Yükselişe Geçen Yenilikçi Teknolojileri

Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan bir listeye göre, karbondioksidi yakıta dönüştüren “yapay yapraklar” ve havadan su üretme teknikleri dahil olmak üzere, 2017’de ivme kazanan çok çeşitli teknolojik atılımlar yakın gelecekte dünyanın sorunlarıyla başa çıkmada rol oynayabilir.


Titanic Ekibi 20 Yıl Sonra

1997 yılında gösterime giren, yönetmeni James Cameron’un nükleer silahlar ya da savaşla ilgili olmayan tek filmi olma niteliği taşıyan Titanic, ünü trajedinin kendisini aşmış acıklı bir aşk hikayesi olarak hayranları üzerindeki tesirini sürdürüyor.


Tip 1 Diyabet Aşısı 2018’de İnsanlar Üzerinde Denenecek

Ülkemizde de oldukça yaygın olan Tip 1 Diyabet (T1D) için yıllardır devam eden aşı çalışmaları sonuç vermeye başladı. 2018’de insanlar üzerinde denenmeye başlanacak olan aşı ile ilerlemiş olan hastalık tedavi edilemeyecek yani aşı ”önleyici” görev görecek.


2017’de Kepenk Kapatan Yüksek Sermayeli Girişimler

Büyük umutlar ve bolca nakit desteğiyle proje aşamalarını geçip piyasada yerlerini alan ancak burada tutunamayan gözde girişimler kervanına 2017 yılında katılanlar.


Robotların Denetimi İçin “Kara Kutu” Önerisi

Yapay zeka ile ilgili teknolojik gelişmeler hız kazandıkça yasal düzenlemelerin ve denetim mekanizmalarının eksikliği daha çok hissedilir oldu. İşin uzmanları ilk olarak robotların bir ”etik kara kutu”ya sahip olmaları gerektiğini düşünüyor.


Jim Carrey’nin Sanat Belgeseli Rekora Koşuyor

Jim Carrey, sinema kariyerine uzun zamandır ara vermişti. Resim ve heykel çalışmaları ile iç dünyasına yer verdiği “I Needed Color” belgeseliyle geri dönen Carrey, sevenlerinin yoğun ilgisi ile karşılandı.


Ağustos’un Kaçırılmaması Gereken Gökyüzü Olayları

National Geographic Ağustos ayında fani gözlerimize görünecek gökyüzü olaylarının listesini yayınladı. 12 – 13 Ağustos’ta gerçekleşecek Perseid meteor yağmuru başta olmak üzere her birini tercihen ışık kirliliğinin en az olduğu yerlerden izlenmeniz öneriliyor.


Final Tasarımıyla iPhone 8

iPhone 8 tasarımının ana hatları sızıntılarla netleşti. Oluşturulan maket tasarıma göre Apple, kullanıcının karşısına ‘premium’ bir iPhone ile çıkmaya hazırlanıyor.


Metin2 Tartışmaları

Türkiye’de MMORP (Çok Oyunculu Çevirimiçi Rol Yapma) oyunlarının önde gelenlerinden ”Metin2” oynadığı bilinen 2. çocuğun şaibeli ölümünden sonra gözler oyun sektörünün tehlikeli yüzüne çevrildi.


(PMS) Adet Öncesi Sendrom Delirtmiyor

Kadınların aylık hormonal döngülerinin gerektirdiği değişikliklerin ”delirme” ile eşdeğer tutulduğu çağdışı inanış, Frontiers in Behavioral Neuroscience tarafından yapılan ve (PMS) adet öncesi dönem ile kadınların bilişsel yetenekleri arasındaki ilişkiye odaklanan araştırma ile yine çürütüldü.


Sosyal medya paylaşımları için bir sonraki sayfaya geçiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

(PMS) Adet Öncesi Sendrom Delirtmiyor

Türklerin Avrupa’ya İlk Göç Hikayeleri