in ,

2017 iPhone Fotoğraf Ödülleri Sahiplerini Buldu

iPhone kamerası bir özçekim aparatından fazlası olabilir mi? Dünya genelinde 140’ı aşkın ülkeden iPhone kullanıcısının katıldığı IPPAwards’un kazananları açıklandı.

iPhone Fotoğraf Ödülleri 10. yılında da biz sıradan kullanıcıları ”şimdi bunu iPhone mu çekmiş?” sorusuna eşlik eden şaşkınlık ve hayranlık duygularıyla baş başa bırakmaya devam ediyor. Soyut, insan, portre, gündelik yaşam, doğa gibi kategorilerde yarışan eserlerin en güzelleri tazecik seçildi ve bize de bu görsel şölene eşlik etmek kaldı.

Sebastiano Tomada / Brooklyn, New York, Yılın Fotoğrafçısı Büyük Ödülü

Brendan O Se / Cork, Ireland Yılın Fotoğrafçısı Birincilik Ödülü

Yeow-Kwang Yeo / Singapore Yılın Fotoğrafçısı İkincilik Ödülü

Kuanglong Zhang / Shenzhen, China Yılın Fotoğrafçısı Üçüncülük Ödülü

Hala ‘cep telefonuyla fotoğrafçılık mı olur?’ diyenler olursa onları Fotoğraf Sanatçısı Ara Güler’in ”Sen ne marka makineyle fotoğraf çekersin?” sorusuna verdiği cevapla uğurlayalım:

Fotoğraf makineyle mi çekilir? Şimdi en iyi, en gelişmiş daktilo bende olsa en büyük yazar ben mi olurum? Roman daktiloyla mı yazılır? Arkadaş, (gözleriyle kalbini göstererek) fotoğraf burayla çekilir. Ben Singer dikiş makinesiyle bile fotoğraf çekerim! Şunlara bak. Alıyorlar Leica’yı, Canon’u, Nikon’u ellerine, yola düşüyorlar. Bir köylü mü gördüler. Dur! İki şipşak, tamam.. Koyun sürüsü mü gördüler. Dur! İki şipşak, tamam.. Çadır mı gördüler. Dur! İki şipşak, tamam. Ben bir çobanın fotoğrafını çekeceksem, onunla oturmalıyım, birlikte yemek yemeliyim, gece çadırında kalmalıyım. Onu tanımalıyım. Fotoğrafını ancak ondan sonra çekebilirim.

 

Anektod kaynak
Yarışmayı ve tüm fotoğrafları incelemek isteyenleri ise şöyle alalım.

Kaynak: boredpanda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Mobil Oyun Bağımlılığı: Neden Oyunlarımızı Çok Seviyoruz?

Muhtemel Bir Gelecek Senaryosu “Tasarım Bebekler”