in , ,

Muhtemel Bir Gelecek Senaryosu “Tasarım Bebekler”

Bir zamanlar sadece bilim-kurgu anlatılarında mümkün olan pek çok şeyin ışık hızıyla normalleştiği günleri yaşıyoruz. Şimdi hayal etmesi güç gelse de, bilim insanları 20 yıl gibi yakın bir gelecekte kendi tasarladığımız bebeklere sahip olmayı tercih edeceğimizi iddia ediyor. Bu görüş doğrultusunda bebek sahibi olmak için cinsel ilişkiye girmenin ise demode kabul edileceği tahmin ediliyor.

Bilim insanlarına göre yapay zekâ çalışmaları, yapay olanla biyolojik olan arasında hiçbir fark kalmayana – hatta yapay olan biyolojik olanı sollayana dek gelişmeye devam edecek. Ulaşım araçlarının büyük bir kısmı ile devrede bir ‘insan sürücü’ olmaksızın seyahat edebilecek, vücudumuza yerleştirilen çiplerle robotlaşacak, şeylerin interneti ile bulunduğumuz ortamın bile bu yeni halimize yakışır bir zeka ile donanmasını sağlayacağız. Geleceğe ilişkin en tartışmalı öngörülerden biri de çocuk sahibi olmak için cinsel ilişkiye gerek kalmayacağı yönünde. Her alanda belirleyici rol üstlenen ileri teknolojinin, insan ilişkilerinde de dönüştürücü bir etki yaratmasına kaçınılmaz gözle bakılıyor.

Bilim Kurgu Fantezisi Değil

Stanford Üniversitesi profesörlerinden Hank Greely, yaklaşık 20 yıl içinde, ebeveynlerin DNA’ları ile laboratuvar ortamında çocuk yapılması için gereken teknolojiye ulaşılacağını iddia ediyor. Böylece bu ‘tasarlanmış’ bebekler, insan ırkının üremesi için cinsel ilişkiyi bir zorunluluk olmaktan çıkarıyor. Bir süre sonra, üremek için cinselliğin yaşanmasının ayıplanacağını ileri süren Greely, bu teknolojiyle birlikte etik konuların gündeme geleceği ve aile yapısına zarar vereceği ihtimalini göz önünde bulundurmakla birlikte, olası sorunların araştırma adına bir engel teşkil etmediğini düşünüyor. Amerikalı Biyolog ve Yazar Paul S. Knoepfler, genetiği değiştirilmiş çocukların dünyaya gelmesinin artık bir bilim-kurgu fantezisi değil, muhtemel bir gelecek senaryosu olduğunu belirtiyor.
(Knoepfler’ın konuya ilişkin sunumunu aşağıda Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz.)

Bu gelişme ile ebeveynler, oluşturulan embriyolarla ilgili bütün bilgilere ulaşılabilecek. Çiftlerin istedikleri özelliklere sahip bir bebek sahibi olmalarına olanak sağlayacak olan teknoloji, aynı zamanda bebeğin yaşamsal bir tehlike taşıyıp taşımadığı, olası hastalıkları, saç-göz rengi ve hatta davranışları hakkında fikir veriyor olacak. Greely, hasta bir bebeğin maddi ve manevi maliyetinin çok yüksek olduğunu, bu uygulamayla sağlıklı bir bebek dünyaya gelme olasılığının yükseltilerek olası pek çok zorluğun elimine edilebileceğine dikkat çekiyor. Başarılı olunursa, kusurlarını öngörebildikleri bebeklerini laboratuvar ortamında ”tasarlamış” ebeveynlerle, bunu tercih etmeyenler arasında etik ve biyolojik anlamda bir bölünme yaşanacak gibi görünüyor. Yöntem ayrıca ”kusur nedir?” ve ”tüm kusurları yüzde yüz öngörmek ve engellemek anlamlı ya da faydalı mıdır?” gibi zor soruların cevaplanmasını gerektiriyor.

Kaynak: Quartz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2017 iPhone Fotoğraf Ödülleri Sahiplerini Buldu

Kötü Uyku Alışkanlığı Beynimizi Zehirliyor