in , , ,

Teknoloji Çağında Aile Bağlarını Güçlendirme Rehberi

Başiskele Belediyesi’nin ‘’Teknoloji Çağında Aile Bağlarını Güçlendirmek’’ başlıklı rehberi, anne babalar ve çocuklar için, doğru ve sağlıklı kullanım alışkanlıklarını teşvik etmenin yollarını sunuyor.

İllüstrasyon: Cem Kızıltuğ

Bırak şu telefonu elinden de bir yüzünü görelim.

Bu cümle, pek çoğumuzun arada duyduğu ya da ifade ettiği bir sitem: Sohbeti, dolayısıyla da insanları ihmal eder olduk. Bunun izlerini her alanda görmek mümkün ancak konu aile ilişkileri olunca, yanlış ya da aşırı kullanımın izleri daha belirgin ve tahrip edici olabiliyor.

‘Çocuğum bütün gün telefonda’ ‘Eşimle akşamları sohbet etmez olduk’ ‘Her fırsatta telefonuma uzanıyorum’ diyorsanız, bu rehberin sunduğu bakış açısına ve uzman önerilerine kulak vermeye ihtiyacınız olabilir.

İllüstrasyon: Cem Kızıltuğ

Aşırı kullanıma karşı nasıl farkındalık kazanılacağına ve bu durumla mücadele etme yollarına ilişkin uygulanabilir öneriler içeren rehberden bazı bölümler:

‘’Akıllı cihazlarımıza olan düşkünlüğümüzün bedeli, stresten dikkat bozukluğuna, obeziteden cinsel isteksizliğe, baş parmak mutasyonundan omurga eğriliğine, boyun – sırt ağrısına ve görme yetisinin azalmasına kadar çeşitlilik gösteriyor.

Cihazlarımızla kurduğumuz ‘aşırılığa varan’ ilişki, sevdiklerimizle geçirdiğimiz zamanın ve birlikte yaptıklarımızın kalitesinde de gözle görülür bir kötüleşmeye sebep olabiliyor.

Ebeveyn olarak çocukların TV, tablet ya da telefon kullanımına dair kurallar koyup bunlara kendiniz uymadığınızda, cihaz ya da sosyal medya kullanımında onlara olumlu bir model sunamadığınızda, akıllı cihazlar, evinizin içinde kontrolünüzün olmadığı muğlak ve tehlikeli alanlar oluşturmaya başlar.

İllüstrasyon: Cem Kızıltuğ

Ne yapmalı?

Akıllı cihaz kullanımı konusunda, başta kendinizin uyacağı ev içi kurallar belirleyin. Bu kuralları, yasaklayan, kötüleyen bir yaklaşımla değil, olumlu ve sağlıklı bir yaklaşımla koymaya özen gösterin. Örneğin, bu kurallara neden ihtiyaç duyduğunuzu, aileniz ve ilişkileriniz için neyi hedeflediğinizi, bu rehberi de paylaşarak açıklamakla başlayabilirsiniz.

  • Telefonunuzdan fiziksel olarak uzak kaldığınız saat aralıkları ya da durumlar belirleyin.
  • Bildirimleri kapatın.
  • Kontrol sayınızı sınırlandırın.
  • Dijital alışkanlıkların gölgede bıraktığı nezaketi hatırlayın.’’

Sosyal sorumluluk, eğitim ve huzur konusuna verdiği önemi hem söylemleri hem eylemleri ile yineleyen Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’ın öncülüğünde oluşturulan rehberin, vatandaşlara basılı olarak dağıtılması ve belediyenin resmi web sitesinde yayınlanması planlanıyor.

Rehberin optimize edilmiş .pdf versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dünyanın Önde Gelen Girişimcilerinin Birincil Önceliği: Uyku

“Sevdiğin İşi Yap” Mottosu Kadınlara Zarar Veriyor