in , ,

3 Boyutlu Yazıcılar Oyuncak Sektörünü Dönüştürüyor

Yeni bir araştırmaya göre 3 boyutlu yazıcıların, 2020’ye kadar 135 milyar dolara erişmesi beklenen oyuncak ve oyun pazarı üzerindeki dönüştürücü etkisi hız kesmeden devam edecek.

  • 3 boyutlu yazıcıların yaygınlaşması oyuncak sektörünü de etkiledi.
  • Yazıcılar ile birlikte 3B tasarım üreten firma, site ve yazılımların da artmasıyla oyuncak ve oyun sektöründe DIY (kendin yap) ürünleri çoğaldı ve seri üretim oyuncaklar eski cazibesini yitirmeye başladı.
  • Konu ile ilgili yapılan araştırmada 3B yazıcı ile üretilen ürünlerin piyasadaki eşdeğer seçenekleriyle kalite ve maliyet kıyaslaması yapıldığında kalitede çok fark olmazken maliyette yüzde 75’e varan tasarruf sağlandığı ortaya çıktı.

Araştırmada MyMiniFactory’nin 3 boyutlu ücretsiz ürün tasarımları ile benzer ürünler karşılaştırılarak kalite ve maliyet değerlendirmesi yapıldı. Araştırmacılar, muhtemel maliyet ve kaliteleri belirlemek için bir dizi farklı 3B yazıcı filamentleri (3B yazıcıların ürünü ortaya çıkarırken kullandığı ham malzeme) ile FDM marka 3B yazıcı kullandılar.

Araştırma, Michigan Teknoloji Üniversitesi’nde son zamanlarda 3B baskı ile nasıl para kazanılabileceğini inceleyen açık kaynak savunucusu Joshua Pearce tarafından yönetildi. Araştırma, 3B tasarım oyuncak ve oyunların tahmini tasarruf miktarını belirlemek için üç farklı ürün türünde 3B üretim yapmayı kapsıyordu. Bunlar altı adet karmaşık oyuncak, Lego benzeri bloklar ve açık kaynaklı masa başı oyunlardı.

Oyuncaklarda “kendin yap” dönemi

Tasarımların tamamı MyMiniFactory’den geldi ve ekip, her bir filamentin, piyasada bulunan alternatiflerine oranla ortalama yüzde 75’in üzerinde tasarruf sağladığını keşfetti. 3B baskı, oyuncak ve oyun endüstrisinde sadece maliyet açısından değil pek çok yönden fayda sağlayabilir. Kullanıcılar nesneleri, ihtiyaçlarına göre özelleştirebilir, değiştirebilir ve kendi tasarımlarını oyuncaklara dönüştürebilir – bu da oyuncak ve oyunlara daha fazla değer katar.

Milyonlarca dolar tasarruf

Araştırmada MyMiniFactory’deki 100 nesne incelendiğinde 3B tasarımların, oyuncak ve oyun sanayisi üzerinde oldukça büyük bir etksinin olduğu sonucuna varıldı.

“Genel olarak sonuçlar gösteriyor ki bir sürü oyuncağa karşı tek bir 3B baskı kaynağı, tüketicilere yıllık 60 milyar dolarlık tasarruf sağlıyor.”

Disney’in ürünlerini 3D tarama ve kopyalamaya karşı korumaya çalıştığı yönündeki son haberler de araştırma sonuçlarını doğrular nitelikte. “Impact of DIY Home Manufacturing with 3D Printing on the Toy and Game Market (3B Baskı İle Kendin Yap Projeli Evde Üretimin Oyuncak ve Oyun Pazarı Üzerindeki  Etkisi) isimli makale teknoloji gazetelerinde yayınlandı.

3 boyutlu yazıcıların yaygınlaşması ile birlikte MyMiniFactory gibi 3B tasarım üreten siteler de yaygınlaşabilir. Bunların yanı sıra basit 3B tasarım uygulama ve yazılımları da arttıkça tüketicilerin oyuncak ve oyun algılarının değişmesi bekleniyor. Artık seri üretim oyuncakların yerine herkesin kendi isteği ve beğenisine göre tasarlayabildiği oyun ve oyuncaklar ile ilgilenmesi sektörün seyrini değiştirebilir.

Kaynak: 3D Printing Industry

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yalnız Yaşayan İnsan Sayısı Artıyor

Orman Banyosunun İyileştirici Etkisi