in , ,

Seyahat Sırasında Cep Telefonunuzu ve Verilerinizi Korumanın Yolları

Akıllı telefonlarımız, özellikle evden uzakta olduğumuz zamanlar vazgeçilmezimizdir. İşte cihazınızı ve içinde depolanan bütün verileri korumak için alabileceğiniz kişisel önlemler…

Çoğu seyahatçi yoldayken cep telefonlarını temel ihtiyaç olarak görür ve yolunu bulmak için kullanmanın yanı sıra fotoğraf gibi çeşitli yollarla seyahatini belgelemek ve iletişim kurmak için de ona güvenir. 

Peki ya yurtdışındayken telefonunuz kaybolursa, çalınırsa veya bozulursa ne yaparsınız? İlk etapta bu gibi durumların önüne nasıl geçebilirsiniz? Tüketici elektroniği için sigorta sağlayan bir şirket olan Asurion’da cep telefonu uzmanı olarak çalışan Brandon Bogle, konuyla ilgili epey bilgiye sahip ve şu ipuçlarını paylaşıyor:

“Telefonumu Bul” Özelliğini Açın

Bogle, seyahatinizden önce, cihazınızın “Telefonumu Bul” veya buna benzer bir özelliğini etkinleştirdiğinizden emin olmanızı öneriyor ve yaygın bir yanlış düşünceye dikkat çekiyor: “Birçok insan bu özelliğin her telefonda otomatik olarak etkinleştirildiğini zanneder”. Eğer bir iPhone’unuz varsa, Ayarlar’a gidin, Ayarlar listesinin en üstünden adınıza dokunun, ardından iCloud’a tıklayın ve onaylamak için “iPhonu’umu Bul”u arayın. Ayrıca, “Son Konumu Gönder” özelliğini de açın. Bu özellik, iPhone’un şarjı aşırı azaldığında, telefonun konumunu iCloud’a otomatik olarak gönderir. Daha fazla bilgi için, Apple’ın resmi yardım / destek araçlarından faydalanabilirsiniz.

Eğer Google’ın Android işletim sistemine sahip bir cihazınız varsa, Güvenlik ve Konum menüsündeki Cihaz Ayarları kısmından “Cihazımı Bul”u etkinleştirin. Google hesabınızdaki “Telefonunu Bul” sayfasını ziyaret ederek, çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bu özellik sayesinde, çalınan telefonunuzu bildirebilir, kilitleyebilir ve verilerinizi uzaktan silebilirsiniz, böylece onlara kimse erişemez.

Operatörünüze Danışın

Telefonunuz kayıp veya çalınmışsa, kimse size hemen operatörünüzle iletişime geçmeniz gerektiğini söylemez. Hizmetinizi geçici olarak askıya alacaklardır, bu da başkalarının telefonunuzu kullanmasını ve sorumlu olabileceğiniz veri ücretlerinin artmasını engelleyecektir. Ayrıca, yola çıkmadan önce de operatörünüzle iletişime geçmeye değer. 

Eğer telefon sigortası yaptırırsanız, ki bu aylık bir ücret ödemeyi gerektirir ve genellikle yeni bir telefon aldığınızda yaptırabilirsiniz, bazı operatörler, hızlandırılmış kargo ile dünya çapında birçok yere yedek bir telefon yollar ya da seyahat sırasında telefonunuzu tamir ettirmeniz halinde masraflarınızı karşılar. Operatörünüz seyahat sırasında değişim yapmasa bile, sigortaladığınız cihazınız yine de güvende olacaktır. Bogle, “Telefonunuzu kırarsanız ya da seyahat ederken kaybolur veya çalınırsa, hak talep ettiğinizde yeni telefonunuzu alırsınız” diyor.

Cihazınızı ve Verilerinizi Koruyun

Bay Bogle, yüksek kaliteli ekran koruyucu ve kılıfın, normal seçeneklerden daha pahalı olabileceğine ama getirisinin buna değeceğine inanıyor. “Sağlam bir kılıf ve koruyucuyla, telefonunuzu işe yaramaz hale getirecek pek çok çatlak ve dış hasarı önleyebilirsiniz,” diyor.

Ayrıca telefonunuzdaki verileri düzenli olarak yedeklemelisiniz, böylece hem tatil resimlerinizi hem de son eklediğiniz kişileri ve müzikleri kaydedebilirsiniz.

Kilit Ekranında Acil Durum İletişim Bilgileriniz Görüntülensin

Kilit ekranı duvar kağıdı olarak, yedek telefon numaranızın veya e-posta adresinizin bulunduğu bir görsel ayarlayabilirsiniz. Bay Bogle, “Telefonunuzu kaybederseniz, onu bulan kişi sizinle nasıl iletişime geçeceğini böylece biliyor olacak,” diyor. Son Asurion araştırmasına göre, eğer bu yöntemi uygulamışsanız, telefonunuzu geri alma şansınız üç kat daha fazla. Bilgilerinizi görüntülemenin bir yolu, kağıda yazdığınız iletişim bilgilerinizin fotoğrafını çekerek, bu fotoğrafı kilit ekranı duvar kağıdı olarak ayarlamaktır.

Hatta birçok cihaz, bu acil durum iletişim bilgilerini, kilit ekranınızda veya acil çağrı ekranınızda her zaman görünecek şekilde cihaz ayarlarından düzenlemenize olanak sağlar. Benzer şekilde, “Telefonumu Bul” veya “Cihazımı Bul” özelliğini kullanarak telefonunuzu uzaktan kilitleyebilirsiniz, üstelik bu kilit ekranına bir mesaj ve telefon numarası göndermenizi sağlar ve sonrasında cihazınız yalnızca sizin ekrana gönderdiğiniz numarayı arayabilir.

Kaynak: The New York Times

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Demans Hastalarının Bedenlerine GPS İzleyicisi Yerleştirmek

Pil Ömrünün Gerçekten Hayat Memat Meselesi Olduğu Yaşamlar