in ,

Apple Eş Kurucusundan Teknoloji Eğitimi Girişimi

Steve Wozniak’ın son girişimi Woz U, teknoloji sektörününde meslek sahibi olmak isteyenlere düşük maliyetlerle yeni beceriler kazandırmayı hedefleyen bir  ‘dijital enstitü’ olmayı hedefliyor.

Yeni nesil teknoloji çalışanlarının iyi maaşlı teknoloji işlerinde önemli roller üstlenmelerini sağlayacak eğitim, bilgisayar bilimleri alanında uygulanabilir olacak. Kazanılan yeteneklerin, sektörün taleplerini karşılamada ve aranılan çalışan olmada etkili olması öncelik olarak belirlenmiş.

Geçmişte Wozniak, yapay zekanın etkisine ilişkin endişelerini paylaşmış ve yapay zekanın eninde sonunda bizden daha hızlı düşünmeye başlayarak şirketleri daha etkin yönetebilmek için yavaş insanlardan kurtulmayı tercih edebileceğini ifade etmişti. Yakın zamanda IT yöneticileri ile yapılan bir anketin sonuçlarına göre yöneticiler, 2022’ye dek işlerin yüzde 60’ının otomasyona geçeceğine inanıyor.

Teknoloji korkutucu olmak zorunda değil

Hız ve düşük maliyetin yanı sıra Woz U’nun bir diğer amacı da, teknoloji sektörünü daha az ‘korkutucu’ hale getirmek ve herkesin onu anlama kapasitesi olduğunu ispatlamak.

İnsanlar teknoloji bazlı bir kariyer tercihi yapmaktan korkuyor çünkü yapamayacaklarını düşünüyor. Ben yapabileceklerini biliyorum ve onlara bunun nasıl olacağını göstermek istiyorum.

Woz U, 13 Ekim’de online programları ile açılışını yaptı ve sıradaki hedef, dünya genelinde 30 kampüsün kurulması. İlk etapta bilgisayar destek uzmanı ve yazılım geliştiriciler yetiştirilecek ancak ilerleyen dönemlerde veri bilimi, mobil uygulama ve siber güvenlik gibi alanların da kapsanması bekleniyor.

Bilgisayar Destek Uzmanı eğitimi için Woz U konu başlıklarının dökümü.

Bunları takiben şirketin örgün eğitim kurumları ile bilim, teknoloji, mühendislik, sanat, matematik (STEAM) programları aracılığıyla iş birliği yapacağı, elit teknoloji yeteneklerinin tespiti ve yetiştirilmesi için de ayrıca çalışılacağı belirtilmiş.

Hayatım boyunca teknoloji yoluyla daha iyi bir dünyanın inşası, geliştirilmesi için çalıştım ve eğitime her zaman saygım oldu. Şimdi Woz U’nun tam zamanı ve daha yeni başlıyoruz.

Kaynak: Futurism

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Modern İlişkileri Tanımlayan Yeni Terimler Rehberi

Çocuklara Zararı Olan Şey Teknoloji Değil Ebeveynlerin Teknolojiyi Kullanış Şekli