in , , ,

Demans Hastalarının Bedenlerine GPS İzleyicisi Yerleştirmek

”Self-servis mikro market” konseptinin uygulayıcılarından Three Square Market (32M), çalışanlarını mikroçiplemekle yetinmedi, şimdi de demans hastalarına özel izlenebilir implant teknolojisi geliştiriyor.

Wisconsin merkezli şirketin asıl işi ”mikro market” adı verilen ve otomatlardan oluşan alanlar oluşturmaktı. Çalışanlarını mikroçipleten şirket şimdilerde, izlenebilir implantları demans hastalarının ihtiyaçlarına göre özelleştirip geliştirmek istiyor.

32M’nin CEO’su Todd Westby, CNBC kanalına yaptığı açıklamada, şirketin bir kişinin hayati belirtilerini gözlemleyebilen, GPS aracılığıyla kişiyi izleyebilen, sesle ve vücut ısısıyla çalışan bir çip üzerinde çalıştığını ifade etti. Şirket, 2019’da çiplerin beta testlerini tamamlamayı ve Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’nden onay almayı planlıyor. 

Hedef Kitle

Şirketin başkanı Patrick McMullan, demanstan muzdarip hastaların GPS implantı için birincil hedef kitle olacağını belirtti. “Bunun kıymetli bir gaye olduğu su götürmez bir gerçek ve bu talep edilen bir ürün” diyerek sözlerini tamamladı.

Sayılarla Demans

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya genelinde tahmini 47 milyon kişi demanstan muzdarip ve 2030 yılına kadar, bu sayının 75 milyona ulaşacağı düşünülüyor. Her 10 demans hastasından 6’sı, güvenli bir alandan büyük ihtimalle kaybolacağı dış dünyaya çıkarak amaçsızca dolaşır. Açıkçası, bu gezginleri takip etmenin bir yoluna ihtiyacımız var, peki en iyi seçenek gerçekten GPS implantı mı?

Teknik ve Etik Yönler

Demans hastaları dolaşmaya çıktıklarında, onları hızlıca bulabilmemizi sağlamak için özel olarak geliştirilmiş ayakkabı ve bilezik gibi ürünler zaten mevcut. SafetyNet Takip Sistemleri’nin bileziği, gerçekten de implanttan daha kullanışlı olabilir çünkü uzak bölgelerde ya da binaların içinde çekmeyebilecek GPS teknolojisine dayanmıyor. Bunun yerine, bilezik, güvenlik güçlerinin algılayabileceği bir radyo frekans sinyali yayıyor. Tabii ki, bu batarya gerektirir ama bataryanın sadece altı ayda bir değişmesi yeterli oluyor.

Ayrıca bir de bireysel bağımsızlık meselesi var – bir hastalık nedeniyle hafızalarını kaybettikleri göz önüne alınınca, demans hastaları GPS implantı için onay verdiğinde, bu onların gerçekten rıza gösterdiğini ve durumu anladığını gösterir mi? Eğer kişi, bir aile ferdinin veya doktorun gözetimi altında ise yine de izin almamız gerekli mi? 

Sonuç olarak, GPS implantı büyüyen bir soruna mantıklı bir çözüm gibi görünüyorken, implantlarımızın nasıl bir işin içinde olduklarını bilen kişilere emanet ettiğimizden emin olmamız gerekiyor.

Kaynak: Futurism

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Süper Maddeden Yapay Retinalar ile Milyonlarca Kişi Görme Yetisi Kazanabilir

Seyahat Sırasında Cep Telefonunuzu ve Verilerinizi Korumanın Yolları