in , ,

Mobil Oyun Bağımlılığı: Neden Oyunlarımızı Çok Seviyoruz?

Telefonunuzu birkaç dakikalığına oyun oynamak üzere alıp saatlerce elinizden bırakamıyorsanız mobil oyun bağımlılığının sırrını merak ediyor olabilirsiniz- ve elbette yalnız değilsiniz.

Milyonlarca insan telefonlarından oyun oynuyor. Çok basit bir sebebi var: Eğlenceliler. Mobil oyunlar, yoğun yaşantınızda sizi çok meşgul etmeyecek, kısa süreli eğlenceler sunuyor. Ancak şüphesiz ki bu masum görünüşlerinin altında sizi nasıl tutsak edeceğini çözmüş uzmanların bilgi birikimleri var. Bu yüzden sadece bir dakikalığına oynama hedefiyle de başlasak, bir oyun her zaman daha fazlasını vadedip orada olabildiğince uzun ”takılmamızı” sağlar. İşte oyunları karşı konulamaz kılan bazı psikolojik etkenler…

Ödül mekanizması

Aksiyon oyunlarının bu kadar bağımlılık yapıcı olmasının başlıca sebeplerinden biri, insanların ödüllendirilme duygularına hitap etmeleridir. Bir bölümü geçtiğinizde ya da yüksek bir skor elde ettiğinizde, bir şeyleri başardığınızı hissedersiniz. İşte bu pozitif hissetme halinin devamlılığı için daha çok oynamak istersiniz. Ödülü almanın oldukça zahmetsiz bir yolunu sundukları için mobil oyunların (tuvalette bile oynanabildikleri düşünülürse) bağımlılık yaratmaları gayet anlaşılır.

Buna ek olarak sırada, otobüs durağında, fırsat bulduğumuz tüm bu boşluk zamanlarda oyun oynamakta sakınca görmüyoruz çünkü oyunu istediğimiz an sonlandırabiliyoruz. (Tamam, her zaman sonlandıramıyoruz ama sonlandırabileceğimizi biliyoruz.)

Oyunlar modunuzu yükseltiyor

Bildiğiniz gibi telefondan oyun oynarken etrafınızda olup biten her şeyden ya da içinizi esir alan olumsuzluklardan uzaklaşmak mümkündür. Mobil oyunlar stresi azaltıp modunuzu yükseltir. Gerçeklerden uzaklaşmanın maliyetsiz ve sürükleyici bir yolu bulunduysa buna kim karşı koyabilir ki? Bu etkiyi en iyi şekilde vermek için bir oyunun zorlukla basitliği kusursuz şekilde dengelemesi gerekir.

Oyun hem kişiyi ürkütmeden içine çekecek kadar basit bir başlangıç, hem de heyecanı sürekli tutacak yeni zorluklar içermelidir. Başarılı mobil oyunların bu ikisine de sahip olduğunu fark edeceksiniz. Her birinde ya yavaş yavaş zorluk seviyesini artar ya da gittikçe daha yüksek skorlar elde edebilirsiniz.

Oyun dediğin çekici, eğlenceli ve izlemesi güzel olmalı

İyi mobil oyunlar aynı zamanda oldukça ”güzel” bir görünüme sahiptir. Tasarımda yenilikçi ögeler ve iyi seçilmiş renkler kullanmak oyunu ”bakmaya değer” kılan etkenlerden biridir. Örneğin Candy Crush’ın parlak renkleri ya da Paper Buster’ın zarif origami teması bu oyunların başarılarına katkıda bulunmuş olabilir. Sonuç olarak en iyi mobil oyunların zihni işgal eden, eğlenceli ve izlemesi güzel oyunlar olduğunu söyleyebiliriz.

Paper Buster

 

Kaynak: Episty

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Çocuklarınızın Fotoğraflarını Sosyal Medyada Paylaşmadan Önce İyi Düşünün

2017 iPhone Fotoğraf Ödülleri Sahiplerini Buldu