in

Ellerimizi Muhtemelen Yıllardır Yanlış Yıkıyoruz

Bugüne kadar hakkında bildiğimiz her şeyi unutup tekrar öğrenmemiz gereken pratiklere bir yenisi daha eklendi: El yıkamak.

Sürekli birileri ortaya çıkıp bugüne kadar yanlış yaptığımız bir şeyler olduğunu iddia ediyor. Uyumayı, nefes almayı, hatta tuvalete gitmeyi baştan öğrenmemiz gerektiğini anlatan yazılarla internette sık sık karşılaşır olduk. Neyse ki bunların pek çoğu yaşam kalitemizi yükseltmeye yönelik faydalı müdahaleler. Sıradaki bilgi de sağlığımıza olumlu etki edecek türden: Elimizi alelade sabunlayıp birkaç saniye içinde durulayarak çıktığımızda, aslında mikropların çoğuyla günlük hayatımıza devam etmiş oluyoruz.

Glasgow Caledonian Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, ellerinizi 20 saniye boyunca yıkayıp durulamak, bakterilerin tamamen yok olması için yeterli bir süre değil. 42 doktor ve 78 hemşirenin ellerini yıkamasını gözlemleyerek bakteri sayımının yapıldığı araştırmada, tıp profesyonellerinin tercih ettiği 6 adımlı el yıkama modelinin hijyenik açından en güven verici yöntem olduğuna işaret ediyor. İşte Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından formüle edilen bu yöntem:

1- Ellerinizi ıslatarak yeteri kadar sabun ya da dezenfektan uygulayın. Sabun iyice köpürene dek avuçlarınızı ovuşturun.
2- Elinizin ayasıyla diğer elinizin dışını ovuşturarak temizleyin.
3- Her iki elinizin parmak aralarını hem içerden hem de dışardan sabunla iyice ovuşturun.
4- İki elinizi birbirine kenetleyerek parmaklarınızın diplerini karşılıklı olarak ovalayın.
5- Baş parmaklarınızı diğer elinizin avucuyla kavrayıp çevirerek ovalayın.
6- Parmaklarınızı büzerek tırnaklarınızı avucunuzun içerisinde ovalayın.

7.5 saniye daha fazla ama ömür boyu daha az bakteri

ABD Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezleri (CDC) tarafından geliştirilen ve Enfeksiyon Kontrol ve Hastane Epidemiyolojisi dergisinde yayınlanan araştırma, standart olarak uyguladığımız 3 adımlı (sabunla, yıka, durula) yönteminin yetersiz olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, ellerimizi gerçekten de yanlış yıkıyormuşuz. 6 adımda yıkama işlemi, 3 adımda yıkamaktan ortalama %25 daha uzun sürerek ellerinizi yıkamak için ayırdığınız süreyi ortalama 7,5 saniye uzatıyor. Bu ellerini günde 8 defa yıkayan birinin ömrü boyunca el yıkamaya toplamda 6 saat daha fazla zaman harcaması anlamına geliyorsa da mevcut mikroplarla günlük hayata devam etmemek ve türlü hastalıklara davetiye çıkarmamak uğruna ayrılması makul bir süre gibi görünüyor.

Kaynak: IFLScience

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

‘Baby Boomer’ların Sorunu Ne?

Ev Yapımı Tadında Yeşil Perde Mahsülleri