in

Sosyal Ağlarda ‘İdeal Çift’i Oynamak

İnternette ‘mükemmel ilişki’ iddiası ve aşırı sıklıkta paylaşım ilişkide güven sorununun işareti olabilir mi?

ABD’de bulunan Northwestern Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, sıklıkla ‘çift fotoğrafları’ paylaşan kişilerin, ilişkileri hakkında kaygılara sahip olma olasılıklarının daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Sağlam temelleri olan, güven ve saygıya dayalı bir ilişki süren çiftler genellikle çift olma hali ile ‘böbürlenme’ ihtiyacı duymazken; aşırı paylaşımcı çiftlerin ilişkilerinde, görünmek istedikleri kadar ‘iyi’ olmayabilecekleri iddia ediliyor.

İnternette sıklıkla karşılaşabileceğiniz ideal ilişki yanılmasamasına dair bazı önemli noktalar:

  • Kendilerini iyi bir ilişki sürdürdüklerine ‘ikna etmek’ için başkalarını ikna etmek durumunda hisseden çiftler,  ilişkilerinin sosyal medyada kabul görmesi ile günlük hayatlarındaki sorun ve anlaşmazlıklardan uzaklaşıyor olabilirler.
  • Aşırı paylaşım yapan kişilerin psikopat ya da narsist kişilik bozukluğundan muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. Narsistler ve psikopatlar nadiren iyi partnerler olurlar.
  • Gerçek anlamda mutlu olduğunuz bir ilişkide sevgilinize eşlik etme keyfine sürekli olarak sosyal medyada ‘ideal çift’ paylaşımları yapmak için ara vermek istemezsiniz. Birlikte olduğunuz 67 adet tatil fotoğrafının derhal paylaşılması o kadar önem taşımaz.
  • 100 çift ile yapılan (aynı) araştırmada ilişkisinde güven sorunu yaşayan kişilerin ‘ideal ilişki’ temalı paylaşımları daha sıklıkla yaptığı anlaşılmıştır.
  • Sağlıklı bir ilişkide kavgalar, ‘laf sokmalar’, pasif agresif göndermeler asla online olarak yapılmaz.
  • İlişkinizin ne kadar iyi gittiğini göstermek zorunda olmanız özgüven duygusunu sağlıksız bir yöntemle sağlamaya çalıştığınız anlamına gelebilir. ‘’İlişkim iyi gidiyorsa ben de iyiyim’’ –
  • Başkalarını ‘kıskandırmak için’ paylaşım yapan çiftlerin genellikle birbirlerinin online hareketlerini yakından takip ettiği ve buradan sıklıkla kavga konusu çıkardığı tahmin edilebilir.

Kaynak: Inc.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Biobag (Biyotorba) Nedir & Neye Benzer?

Post-Truth Rüzgarı Bilime Karşı Esiyor