in ,

Çocuklarınızın Fotoğraflarını Sosyal Medyada Paylaşmadan Önce İyi Düşünün

Uzmanlar, ebeveynleri çocukların mahremiyetini ve kişilik haklarını gözetmeksizin sosyal medya paylaşımları yapmamaları konusunda uyarıyor.

Ünlü blogger anneye eşinden dava

Dünya genelinde oldukça ateşli tartışmalara yol açan ‘çocukların sosyal medyada temsili’ konusunda yaşanan son gelişmelerden biri de blogger bir anneye eşinin açtığı dava oldu. Sosyal medyada sıklıkla iki çocuğunun fotoğraflarını paylaşan Nihan Kayalıoğlu’nun eşi, “Çocuklarımı reklam malzemesi yapıp para kazanıyor, istismara davetiye çıkarıyor” diyerek dava açtı. Mahkeme babayı haklı buldu.

İstanbul Beykoz Aile Mahkemesi’ne başvuran Savaş İçten, eşiyle şiddetli geçimsizlik yaşadığını belirterek boşanmayı talep etti. Çocuklarının anneleri tarafından istismar edildiğini ileri sürerek velayetin de kendisine verilmesini istedi.

Avusturya’da da benzer durum yaşanmıştı

Benzer bir durum geçen sene Avusturya’da yaşanmıştı. Avusturya’da 18 yaşında bir genç kadın, yüzlerce çocukluk fotoğrafını Facebook’ta paylaşan ailesinden önce fotoğrafları kaldırmalarını istemiş, sonuç alamayınca ailesini mahkemeye vermişti.

Genç kadın medyada yaptığı açıklamalarda “Hiç utanmaları, sınırları yok. Tuvalette otururken, karyolada çıplak yatarken fotoğraflarımı bile paylaşmışlar. Hayatımın her aşaması fotoğraflanmış ve kamuya açılmış” ifadelerini kullanmış ve mahkeme de genç kadını haklı bulmuştu.

Fransa’nın bu konuda hiç affı yok

Fransa’da ise çocukların fotoğraflarını sosyal medyada paylaşan ailelere yüksek para cezası ve hatta 1 yıla kadar hapis cezası verilmesi söz konusu. Bu denli büyük yaptırımların ardında yatan tek sebep pedofilinin yarattığı tehlike değil, aynı zamanda çocukların benlik duygularını ve özsaygılarını yaralayacak, hiçe sayacak paylaşımların da engellenmesi.

Güvenliğini ve haysiyetini gözetin

Evet çocuklar sizin çocuklarınız ancak onların sizden bağımsız birer birey olduklarını, kendi sosyal çevreleri olduğunu ya da olacağını unutmadan hareket etmelisiniz. Banyoda çıplak hallerini, onları utandıracak durumları, zor duruma sokacak görüntüleri, adres, telefon, soyisim gibi detayların yer aldığı paylaşımları yapmaktan kaçınılmalı. Özellikle de herkese açık bir profiliniz varsa! Aksi durumda tehlikelere davetiye çıkarmakla kalmaz; gelecekteki sosyal yaşantılarında karşılaşabilecekleri zorlukları da sebepsiz yere artırmış olabilirsiniz.

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4, 5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Aşırı Derecede Sıkıcı İnsanların 10 Ortak Özelliği

Mobil Oyun Bağımlılığı: Neden Oyunlarımızı Çok Seviyoruz?