in , ,

Aşırı Derecede Sıkıcı İnsanların 10 Ortak Özelliği

Herkes zaman zaman sıkıcı olabilir hatta kendinden bile sıkılacak duruma gelebilir – sıkıcılık özelliği için asıl belirleyici olan ise bu konuda yakalanan ivme ve istikrardır.

2014’te Virginia Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada sıkıcı insanların, mizah duygusu yoksunluğundan iletişim problemlerine, duyarsızlıktan kendini tekrar etmeye, iyi bir anlatıcı olmamalarına rağmen sürekli konuşmak istemelerine kadar birçok özelliği sıralanmış.

Karşılıklı İletişim Kuramazlar

Sağlıklı bir iletişim yapısında “simetrik diyalog” -yani bir senkronizasyon içinde- karşılıklı konuşma ve dinlemeye dayalı bir yapı varken, sıkıcı insanlar dengesiz bir diyalog biçimi uygularlar. Ya sürekli konuşur ya da sürekli dinlerler.

Ifc GIF - Find & Share on GIPHY

Beden Dilini Anlamazlar

Genellikle karşı tarafın “Anlattıklarından sıkıldım ancak kabalık olmasın diye seni bölmüyorum” mesajını, onlar yüksek sesle dile getirmeden idrak edemezler.

Maudit GIF - Find & Share on GIPHY

Mizah duyguları yoktur

Mizah yönü, insanlarda aynı zamanda bilişsel bir esnekliktir. Bir konuyu ya da olayı farklı perspektiflerden değerlendirme ve harmanlama yeteneğidir. Sıkıcı insanlar ise karşılarındaki insanları güldürebilme konusunda hiç de başarılı sayılmazlar.

Bored GIF - Find & Share on GIPHY

Aynı hayat döngüsünde yaşarlar

Her cumartesi alışveriş merkezine gitmek, her salı takip ettiği dizinin yeni bölümünü izlemek gibi sınırlı bir hayat rutinleri vardır. Farklı şeyler denemekten, yeni yerler görmekten kaçınırlar.

Bored GIF - Find & Share on GIPHY

Duyarsızdırlar

Sürekli bir şey anlatsalar da, sessiz kalsalar da, etraflarındaki insanların tepkilerini izlemez ve önemsemezler. Bu tavırlarıyla bulundukları ortamdaki insanların ortak kaygılarını görmezden gelmiş olurlar.

Tv GIF - Find & Share on GIPHY

Kendilerine ait görüşleri yoktur

Bir konudan bahsederken tecrübelerini ya da bakış açılarını aktarmazlar. Eleştirel düşünmedikleri için insanlara sunacak bir fikirleri de olmaz. Genel anlamda başkalarının fikirlerine katılırlar.

The Eric Andre Show GIF - Find & Share on GIPHY

İyi bir anlatıcı değildirler

Hikaye oluşturup anlatmak ya da var olan bir hikayeyi aktarmak konusunda sorun yaşarlar. Anlatacakları şeyi benimseyip öyküleştiremedikleri gibi, anlatırken karşılarındaki insanları da sıkarlar.

Kissing Sisters GIF - Find & Share on GIPHY

Olayları başkasının gözünden göremezler

Duygusal zekaları düşüktür. Karşılarındaki insana değer verip anlamaya çalışmazlar. Diyalog kurarken empati yapma yetisinden yoksundurlar.

University Of California GIF - Find & Share on GIPHY

Yeniliklere kapalıdırlar

Beynimiz sürekli yenilik arayışındadır. Eğer karşınızdakine yeni bir şey sunamıyorsanız, beynin yenilik arayan tarafı zamanla uyarılmamaya başlar. İnsanlar farklı şeyler öğrendiği kişilerle yaptıkları muhabbetten daha fazla keyif alırken, aynı şeyleri tekrarlayıp duran kişilere sadece “katlanır.”

South Park  GIF - Find & Share on GIPHY

Kimseyi konuşmaya davet etmezler

Sıkıcı insanlar genel anlamda bir fikirleri olmamasına rağmen ayrıntılarda boğularak bir şeyler aktarma eğilimindedirler. Konuşurken insanların sohbete katılıp katılmadığını ya da dinleyip dinlemediğini önemsemezler. Sohbet ederken bir kişinin konuşma dışında kalmaya başladığını farketmesine rağmen onu konuşmaya davet etmezler.

Recording Academy / Grammys GIF - Find & Share on GIPHY

Kaynak: Insider

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Microsoft Hololens ile Gerçek Hayatta Super Mario Deneyimi

Çocuklarınızın Fotoğraflarını Sosyal Medyada Paylaşmadan Önce İyi Düşünün