in ,

Mutlu Ailelerin Yaptığı 6 Şey

Mutlu aileler mükemmel değildirler. Her zaman ‘mutlu’ da olmayabilirler. Ancak bu ailelerde iyi, kötüyü daima gölgede bırakır.

John and Edith MacKay, 96 an 94 celebrating their 91st Valentines day together.IN PIC.................(c) Wullie Marr/HPRFor pic details, contact Wullie Marr........... 07989359845
(c) Wullie Marr/HPR

Sır Yok

Mutlu ailelerin sırrı aslında pek de sır sayılmaz. Mutludurlar çünkü uzun vadeli değerlere dönüşen olumlu alışkanlıkları vardır. Mükemmel değildirler. Her zaman ‘mutlu’ da olmayabilirler. Ancak bu ailelerde iyi, kötüyü kesinlikle gölgede bırakır.

İşte mutlu ailelerin farklı yaptığı 6 şey:

Mutlu ailelerin aile gelenekleri vardır.

Günümüzde ‘meşgul’ kelimesi kadar aşırı kullanılan pek az kelime var. Herkes öyle meşgul ki haftada 2-3 saati birlikte geçirebilen aileler şanslı sayılabilir.

Tüm ailenin her hafta, her ay ya da her tatilde sadece bir arada olarak vakit geçirebilmesi, değerli hatıralar biriktirebilmesi ve bunları tekrar edebilmesi artık hiç olmadığı kadar önemli.

Bu gelenekler, pazar kahvaltısı, Cumartesi oyun akşamları, hafta sonu doğa yürüyüşleri, yemek davetleri, aylık şehir dışı aile ziyaretleri ya da bayram ziyaretleri kadar basit olabilir. Bu önemli olmadıkları anlamına gelmez.

Mutlu aileler yardımseverdir.

Verici olmak sadece yardıma ihtiyacı olana el uzatmanın ferahlığını yaşatmakla kalmaz, aynı zamanda çocuklara başkaları için bir şeyler yapmayı ve paylaşmayı öğretir.

Bağış organizasyonlarına katılarak, bir etkinlikte gönüllü olarak çalışarak, ihtiyacınız olmayan şeyleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak, sadece başkaları için değil kendiniz ve aileniz için de bir şey yapmış olursunuz.

Mutlu aileler sakinlik, nezaket ve merhamet sergiler

Zaman zaman tartışmalar olur ancak büyük patlamalar, sakin kalmak üzerine titiz bir çalışma ile engellenebilir. Özellikle öfke ve üzüntüye sebep olabilecek durumlarda bilinçli olarak nezaket ve şefkat sergilemek önemlidir. Aile içinde olumlu ve nazik konuşma kuralı koymak yardımcı olacaktır. Öfkeyi kontrol etmeyi öğrenin ve öğretin. Çünkü alışkanlık kazandırmanın en iyi yollarından biri onu bizzat kendinizin uygulamasıdır.

Mutlu aileler iyi günde ve kötü günde bir aradadır.

Bir aile, fertleri bir arada olmayı tercih ettiği sürece mutludur. Keyifli günlerde de, zorlu zamanlarda da ne olursa olsun aileniz için yerinizi almayı görev bilin.

Mutlu ailelerde herkes birbiriyle kaliteli zaman geçirir.

Nicelik değil nitelik. Aile fertleriyle yarım saat bile geçirseniz bu zamanın tamamen onlara ait olduğundan emin olun. İlginizi tamamen onlara verin ve kısıtlı zamanınızdan verim almaya bakın.

Mutlu ailelerin fertleri sabırlı ve affedicidir.

Her insan, olduğu gibi kabul gördüğü bir sığınağa ihtiyaç duyar. Birinin, hataları için dürüstlükle af dileyebileceği ya da bir yanlışa maruz kaldığında teselli bulabileceği eş, kardeş ya da ebeveyn olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlişkiniz İçin Büyük Tehlike: Gerçek Dışı Beklentiler

Dijital Sınırlarınızı Belirlemek İçin 5 Strateji