in , ,

Musk’ın projesi Starlink’in fiyatı ortaya çıktı

Elon Musk’ın yörüngeye hızlı internet için yerleştirdiği Starlink uyduları, aylık 99 dolara test amaçlı kullanıcıların hizmetine açılıyor.

Kurulum ücreti 499 dolar olan internet, son derece hızlı olacak ve özellikle altyapı yetersizliği çekilen yerlerde gerekli internet ihtiyacını görecek.

Washington, Wisconsin ve Idaho’da çok sayıda kullanıcı ‘Better Than Nothing Beta’ (Beta sürümü hiç yoktan iyidir) isimli test için şimdiden başvurdu.

Euronews’te yer alan habere göre, bu test sürümünde 50Mb/s ile 150Mb/s arasında bir hıza ulaşılacağı ve sadece 20 milisaniye ile 40 milisaniye arası bir gecikme (latency) oluşacağı belirtildi.

Uyduların henüz yeterli sayıda olmaması nedeniyle internet kesintilerinin olabileceği ifade ediliyor.

Reuters’a konuşan bir kullanıcı kurulum kitini satın aldığında içinden “Servisten memnun kalmadığınız takdirde yüzde 75 para iadesi ile bize geri gönderebilirsiniz” yazısı çıktığını aktardı.

Starlink interneti önümüzdeki birkaç yıl daha küresel çapta hizmet için hazır olmayacak.

Şu anda Dünya’nın yörüngesinde 800’den fazla Starlink uydusu bulunuyor. Bu yüksek bir rakam gibi görünse de küresel çapta geniş bant bir internet hizmeti için binlerce uydunun daha fırlatılması gerekli.

10 milyar dolarlık bir yatırım gerektiren Starlink projesi tamamlandığında Musk’a yıllık olarak 30 milyar dolarlık bir kazanç sağlayacak.

Musk’ın bu parayı Mars kolonisi projesi çerçevesinde geliştirilen ‘Starship’ adlı uzay gemisini tamamlamak için kullanması bekleniyor.

Elon Musk uzay interneti konusunda yalnız değil. OneWed ile İngiliz devleti, Hindistan’ın Bharti Grubu ve dünyanın en zengin işadamı olan Jeff Bezos da AMZN.O ile uydu internet sağlayıcısı olmak için Starlink’e rakip olacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ABD’de bir şehir ‘yüz tanımayı’ tamamen yasaklandı

Maske teknolojisi: Cümlelerinizi yabancı dile çevirecek maske satışa çıkıyor