in ,

Maske teknolojisi: Cümlelerinizi yabancı dile çevirecek maske satışa çıkıyor

Donut Robotics’in tasarladığı C-Face maskesi konuşmayı 8 farklı dilde tercüme edebiliyor ve 10 metre mesafeyle konuşmanızı sağlayabiliyor.

Maske kişinin sesini bir mikrofon aracılığıyla kaydedip Bluetooth aracılığıyla bir uygulamada güçlendiriyor.

Japonca’yı İngilizce, Çince, İspanyolca ve Fransızca dahil olmak üzere birçok dile çevirebiliyor. Ayrıca kullanıcıların konuşmalarını okuyabilmeleri için bir deşifre hizmeti de sunuyor.

Corona virüsü koruması sunmayan ve başta bir maskenin üzerine takılmak üzere tasarlanan bu cihaz 2021 yılı şubat ayında 39 dolardan satışa çıkacağı belirtiliyor.

MASKE TEKNOLOJİSİ İLERLİYOR

Donut Robotics gibi dünyanın başka ülkelerinde de bu tarz girişimler söz konusu. Güney Kore’de LG Electronics fütüristlik “kişisel hava çözümü” adı verdiği maskesiyle kirli havanın solunmamasını hedefleyen bir girişime sahip.

Çinli Huami ise yerleşik ultraviyole ışıkları kullanarak kendini dezenfekte eden bir maske üretti.

Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Okulu araştırmacıları ise Covid-19 hastalarıyla ön saflarda mücadele eden sağlık çalışanları için kan ve oksijen seviyelerini hatta vücut sıcaklıklarını izleyebilen maske tasarımı oluşturdu.

Kuzey Amerika’da ise astronot tarzı yüz kalkanları için ciddi başarılar elde eden girişimler mevcut. Microclimate adlı bir firma Air adlı virüs koruyucu kafa baloncuğuna o kadar yüksek bir talep yaşadı ki nakliye konusunda sıkıntılar yaşıyor.

Toronto merkezli VYZR Technologies firması ise normal yaşama uygun olan ve giyeni corona virüsünden koruyan bir uzay kıyafeti üretti. Model, bir kişinin vücudunun üstünü kapsıyor ve hastane tarzı birinci sınıf hava temizleme cihazı içeriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Musk’ın projesi Starlink’in fiyatı ortaya çıktı

Akıllı cihazınız biberlerin ne kadar acı olduğunu söyleyecek