in , ,

ABD’de bir şehir ‘yüz tanımayı’ tamamen yasaklandı

ABD’nin Oregon eyaletine bağlı Portland şehri, yüz tanıma teknolojisinin hem özel hem de kamusal kullanımını tamamen yasakladı.

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Portland Belediye Başkanı Ted Wheeler, “Portlandlılar, gizlilik haklarının hükümetler veya özel bir kurum tarafından istismar edilmesinden asla korkmamalı. Şehirdeki hiçkimse, ırksal ve cinsiyet önyargısı olduğu kanıtlanmış bu teknolojiyi asla kullanmayacak” ifadesini kullandı.

Şehir meclisinin aldığı karar, iki aşamada yürürlüğe girecek. İlk olarak kolluk kuvvetleri de dahil olmak üzere şehir bürolarında yüz tanıma teknolojisi tamamen yasaklanacak.

ABD’LİLER DAVA AÇILABİLECEK

İkinci aşama ise gelecek yıl ocak ayından itibaren devreye girecek ve mağazalar, bankalar, Airbnb kiralama, eğlence kuruluşları, restoranlar ve bunun gibi halkın erişebileceği özel mülkiyetteki yerlerin yüz tanıma teknolojilerini kullanması yasaklanacak.

Yeni kabul edilen yasalara göre Portland vatandaşları, yüz tanıma teknolojisini kendi üzerlerinde kullanan kurumlara dava açabilecek.

AVRUPA YÜZ TANIMA TEKNOLOJİSİNİ İSTEMİYOR

Yüz tanıma teknolojisi, Avrupa’daki 32 ülkede kullanım için onaylandı. Ancak bu teknolojinin kullanımını halk tepkiyle karşılıyor.

Fransa ve İsveç yakın zamanda, okullarda yüz tanıma kullanımını yasakladı. Avrupalıların yüzde 80’i yüz verilerini yetkililerle paylaşmaya hevesli değil.

Bu olumsuz düşüncelere rağmen teknoloji, bugüne kadar hala 26 Avrupa ülkesinde kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook’tan öğrencilere yeni sosyal medya platformu: Facebook Campus!

Musk’ın projesi Starlink’in fiyatı ortaya çıktı