in , , ,

Mars’ı Kolonize Edersek Nasıl Evrileceğiz?

Amerikalı bilim habercisi ve programcısı Bill Nye, insanlığın günün birinde Mars’ı kolonize edebileceğine inanmıyor ancak bu olursa, insan bedeninin Kızıl Gezegen’in koşullarına nasıl adapte olacağı hakkında bazı fikirleri var.


Mars’ta doğan insanlar Dünya’da hayatta kalmakta güçlük çekebilirler

Mars’ta yerçekimi Dünya’dakinin yüzde 38’ine karşılık geliyor. Bu da o gezegende doğacak insanların kalplerinin, Dünya’daki kadar mücadeleci ve dayanıklı olmayabileceği anlamına gelir. Aslında Mars’a seyahat eden ve burada bedenleri düşük yerçekimine uyum sağlayacak kadar zaman geçiren astronotların, kan dolaşımı, kas gücü, kemik yoğunluğu bakımından kalıcı ve Dünya’ya dönmelerini imkansız kılabilecek değişimler yaşamaları olasıdır.

Bedenlerimizin Mars’a gerçekten uyum sağlaması mümkün mü?

Evrim yavaştır, hatta bu sürecin farkına zar zor varılabilir. Popülasyon üzerinde fark edilebilir bir değişim yaşanması için ciddi bir seçilim baskısı gerekecektir  – örneğin sadece Mars’ın yerçekimine, doğum yapmasına yetecek kadar uzun süreler dayanabilen kadınların çocuklarından oluşan bir nüfus gibi –

Kimileri ise Mars gibi gezegenlerin ‘Dünyalaştırılması’nın daha iyi bir fikir olduğu görüşüne sahip – yani bedenlerimizin gezegen koşullarına uyum sağlamasını beklemektense, ortamı kendimize uyum sağlayacak şekilde değiştirmek. Mars özelinde konuşursak, gezegenin ekolojisi, atmosferi, topografisi, sıcaklığı başta olmak üzere pek çok özelliğini değiştirmemiz gerekir.

Sonuç olarak Bill Nye bu soruyu sevse de, bugün bildiğimiz anlamıyla kolonizasyonun mümkün olacağını düşünmüyor.

Açıklamasının tamamına buradan ulaşabilirsiniz:

Kaynak: Futurism

buy office 365 pro

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Taze Nobelli Yazardan Yazım Önerileri

Cep Telefonu Casusluğu