in , , , ,

Elon Musk’un İnandığı 10 Kadar Çılgınca Şey

Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’un dünyaya ve evrene ilginç bir bakışı olduğu tartışılmaz. Kulağa çılgınca gelse de, fikirleri ve çıkışları, önemli ve anlamlı şeylere işaret ediyor.

Daha geçtiğimiz günlerde Musk, insanları 30 dakikada dünyanın herhangi bir yerine ulaştırmak için SpaceX roketlerini kullanma planını paylaştı.

Yeni nesil inovasyonun super star isminden, sokaktaki vatandaşı sarsacak nitelikte bazı iddialar şöyle sıralanmış:

Mars’a yolcu taşıyacağız

Mars’a, insanların da katılımına uygun kargo uçuşları planlıyoruz. Dünya – Mars yörüngesel yakınlaşması her 26 ayda bir gerçekleşiyor. Sıradaki 2018’de, bir sonraki de 2020’de gerçekleşecek. Her şey plana uygun ilerlerse 2024 yılında Mars’a insan taşıyabileceğiz.

Mars hükümetinin yönetim şekli şimdiden belli

Mars’ın en olası hukumet şekli temsili değil, doğrudan demokrasidir diye düşünüyorum. İnsanlar meseleler özelinde oylama yapabilecek. Demokrasinin potansiyelinin gördüğü zarar düşünüldüğünde bu daha iyi olacaktır.

Hedef capcanlı bir Mars şehri oluşturabilmek

Musk insanların Mars’ta hayatta kalabilmesi ile yetinemiyor. Reddit’e yaptığı açıklamada kızıl gezegenin ‘demir dökümhanelerinden pizza restoranlarına kadar’ çok çeşitli imkan ve tesislere sahip, hareketli bir şehre ev sahipliği yapmasını istiyor.

İlk kafile kesinlikle tehlikede olacak

Canlı bir şehir hayalleri kulağa hoş gelse de Musk, Mars’a yolculuk yapacak ilk kafileye dahil olan kişileri ‘ölmeye hazır’ olması gerektiğini ifade ediyor.

Mars’a ilk yolculuk gerçekten çok tehlikeli olacak. Ölüm tehlikesi yüksek olacak. Başka yolu yok.

Roketle Dünya’da da yolculuk yapacağız

Mars’a gitmek ilginizi çekmiyorsa SpaceX roketlerini dünyanın çeşitli noktalarına gitmek için de kullanabilirsiniz:

Çoğu insan için önemli olan, uzun mesafe yolculuklarının yarım saatten az sürede tamamlanması olacaktır.

Mars’ta ölmek fena sayılmaz

Yine de risk almayı seçip Mars’a doğru yola çıktıysanız Musk, uzayda ölmenin illa ‘kötü bir şey’ olmayabileceğini ifade ediyor.

Ölmek için bir yer seçecekseniz, bu durumda Mars pek de kötü bir tercih sayılmaz.

İnsanların hayatları otonom sürüşün itibarına bağlı

Musk medyanın Tesla otopilot kazalarını ele alış şeklinin sadece daha çok insanın ölmesine sebep olacağını ifade ediyor.

Her yıl manuel kazalarda ölen 1.2 milyon insana medyada nadiren yer veriliyor. Bu konuda dikkatli düşünmelisiniz çünkü eğer insanları otonom araçlardan uzaklaştıracak şekilde haberler yapıyorsanız, bu insanları öldürdüğünüz anlamına gelir.

Tesla kaza sorumluluğunu üstlenmez

Musk, kendi otonom araçlarının karıştığı kazalarda Tesla’nın sorumluluk kabul edip etmeyeceği sorusuna şöyle cevap veriyor:

Bunun kişinin sigortası tarafından karşılanması gerektiğini düşünüyorum. Otonom araçlara bakışın, bir binanın asansöründe kalma durumuna bakışla benzer olması gerekir. Otis (asansör firması) dünyadaki tüm asansörlerin sorumluluğunu alıyor mu? Hayır, almıyor.

Similasyonda yaşıyorsak bu iyi bir haber

İnsanları Mars’a göndermeyi planlamadığı zamanlarda Musk, bir başka uygarlığın oluşturduğu bir simülasyonda yaşayıp yaşamadığımızı tartışıyor.

Çok sayıda simülasyon tartışmasına katıldım ve bunun çıldırtıcı bir şey olduğunu söyleyebilirim. En sonunda tüm konuşmaların bir şekilde yapay zeka – simülasyon tartışmasına varmaya başladığını fark edince kardeşimle bu konuları en azından jakuzideyken konuşmayı yasakladık- çünkü bütün sihri öldürüyor.

Öte yandan bu Musk için kesinlikle tartışmaya değer bir konu çünkü ona göre bir simülasyonda yaşama ihtimalimiz, gerçeklikte yaşama ihtimalimizden çok daha yüksek.

Gerçeklik temelli yaşıyor olma ihtimalimiz milyarda bir.

Musk ayrıca simülasyonda yaşıyor olmamızı tercih edeceğini, diğer durumda işlerin kolaylıkla sarpa sarabileceğini ifade ediyor:

Bunun doğru olmasını ümit ediyoruz çünkü öteki türlü vahim bir olaydan ötürü insan uygarlığı tamamen silinebilir. Bu yüzden ya gerçeklikten ayırt edilemeyen bir simülasyon yaratmak ya da yok olmak durumundayız.

İnsanlar sibernetik organizmalar haline gelmiş durumda

Musk, insanların siborglaşmaya çoktan başladığına dikkat çekiyor. Ona göre e-mail ve sosyal medya gibi dijital varlık edinme becerilerimiz sayesinde ‘süper güç’ler kazanıyoruz.

20 yıl öncenin ABD başkanından daha güçlüsünüz. Her sorunun cevabına ulaşabilir, herkesle, her yerden video konferans yapabilir, milyonlarca insana anlık olarak mesaj gönderebilirsiniz. İnanılmaz şeyler yapabilirsiniz.

Siborg yapımızı, beyinlerimizi dijital bir zeka katmanı ile güçlendirerek bir adım ileri taşımamız gerektiğini ve ancak bu şekilde yapay zekanın ‘evcil hayvanı’ olmaktan kaçınabileceğimizi iddia ediyor.

Yapay zekaya tabi olma fikrinden hoşlanmıyorum, peki çözüm nedir? Bedenimizin geri kalanıyla iyi ve uyumlu çalışabilecek bir yapay zeka katmanının iyi önerilerden biri olduğunu düşünüyorum.

En büyük tehdit yapay zeka

Yapay zekaya çok dikkat etmeliyiz. Gün geçtikçe bu konuda aptalca bir şey yapmamızı engelleyebilecek nitelikte, ulusal ya da uluslararası yasal gözetim düzenlemelerine ihtiyaç olduğunu daha çok düşünmeye başladım. Yapay zeka ile ‘şeytan’ı çağırabiliriz.

Kaynak: BusinessInsider

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hayattan Geri Kalma Korkusundan Nasıl Sıyrılırsınız?

IKEA Neden İlişkilerde Gerginliğe Sebep Oluyor?