in , , , ,

SpaceX’in Mürettebatlı Dragon Uzay Aracı Hakkında Bildiklerimiz

Şanslı bir grup gazeteci, uzay yolculuğunun geleceğine ilk bakışı attı. SpaceX’in ABD Kaliforniya Hawthorne’da bulunan genel merkezinde sergilenen mürettabatlı Dragon kapsülünün son versiyonu hakkında öğrenilenlerin kısa bir derlemesi…

David McNew/Getty Images

SpaceX geçtiğimiz haftalarda bir grup gazeteciyi, Şubat 2019 gibi yakın bir tarihte Uluslararası Uzay İstasyonuna gitmesi planlanan mürettebatlı Dragon kapsülünün en son versiyonunu sergilemek için genel merkezine davet etti.

Bu etkinlikte geleceğin ticari uzay uçuşlarının neye benzeyebileceği şaşırtıcı bir biçimde detaylandırılmış oldu. Medya mensupları, SpaceX Dragon kapsülünün gerçek boyutlu bir maketine çıkma, SpaceX maskotu ile yakınlaşma, şirketin uzay giysilerini deneme ve hatta simülatörün içinde otururken fırlatma yazılımına göz atma fırsatı bile yakaladılar. Şimdi öne çıkan noktalara geçelim.

David McNew/Getty Images

Astronotlar 

NASA tarafından, araçla yapılacak ilk yolculuklarda yer alacağı duyurulan dört astronot, etkinliğe katıldı ve açıklamalarda bulundu.

Müstakbel SpaceX Dragon astronotu ve kıdemli Space Shuttle kaptanı olan Doug Hurley, “İlk uçuşta bir test pilotu olarak yer almak, yüz yılda bir gelecek bir fırsattır – fakat yapacak çok işimiz var.” ifadelerini kullandı.

David McNew/Getty Images

Astronot Kıyafetleri

Giysinin özellikleri hala pek net değil ama Elon Musk’a göre “Kesinlikle işe yarıyor.” Musk, Şubat ayında düzenlenen bir basın toplantısında, “O kıyafetle bir vakum odasına atlayabilirsin ve bu iyi bir şey” açıklamasında bulunmuştu. Bu kıyafetin özel olarak geliştirilmiş ateşe dayanıklı bir kumaştan yapıldığı öğrenildi. 

Ancak, kıyafet gerçek uzay yürüyüşleri için uygun sayılmaz çünkü bütünüyle basınca maruz kaldığında, kullanıcının hareketlerini ciddi ölçüde engelliyor. Daha ziyade, ekipman arızası veya ani basınç kaybı gibi durumlarda bir güvenlik desteği sağlamak üzere tasarlanmış. Bu sebeple mürettabatın, Uluslararası Uzay İstasyonu’na geçiş süreci boyunca bu giysileri giyiyor olması gerekecek. Ancak kıyafet, astronotları uzay aracı dışında maruz kalabilecekleri aşırı sıcaklık veya radyasyona karşı koruma özelliğine sahip değil.

David McNew/Getty Images

Dragon Kapsülü

Maketin içi şaşırtıcı ölçüde geniş. Astronotların oturması için içeride dört adet yarış arabası tarzı koltuk var. Koltukların altında üç adet taşıma paleti için yer var. Koltukların üst kısmındaki büyük ekran kontrol paneli görevi görüyor ve uzaya fırlatılma anı midenizi buladırırsa diye, küçük bölmesiz bir tuvalet var.

David McNew/Getty Images

SpaceX’in web sitesine göre, Dragon uzay aracı altı metrik ton yükle fırlatılabilir, iki yıla kadar yörüngede kalabilir ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na uçmak için on defaya kadar tekrar kullanılabilir. 7 adet yaşam destek ünitesi ve bir motorlu fırlatma iptal sistemi (2015’te test edildi) ekibi güvende tutuyor.

Burada asıl uzay aracının neye benzediğini görüyorsunuz — hala temiz bir odanın içinde inşaa halinde.

Soyuz tipi sıkışık mekikler 50 yıl öncede kaldı. Fırlatma aşamaları, ISS’ye giden astronotlar için çok daha rahat olacak. Hatta, SpaceX’in etkinlik boyunca gururla bahsettiği yazılım raporuna göre, Dragon’un pilotunu da konforlu bir seyahat bekliyor.

SpaceX bizlere geleceğin uzay araçlarının neye benzeyeceğini gösterdi ve umuyoruz ki ortalama bir insan bunu bizzat deneyimleyebilir.

Kaynak: Futurism

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Mars’ta Yaşamaya Uygun Hale Getirilmemizin Genetik ve Etik Yönleri

Süper Maddeden Yapay Retinalar ile Milyonlarca Kişi Görme Yetisi Kazanabilir