in , , ,

Elon Musk ‘Gizli’ Projesini Açıkladı!

San Francisco’daki California Bilimler Akademisi’nde düzenlenen etkinlikte konuşan SpaceX’in kurucusu ve Tesla’nın sahibi Elon Musk, 2017 yılında kurduğu ve beyin – makine arayüzü geliştiren girişimi Neuralink’le ilgili büyük projesini tüm dünya ile paylaştı.

Aklı okuyabileceği iddia edilen yeni sistem olan ve kablosuz bir şekilde beyne yerleştirilebilecek bir cihaz geliştirdiklerini açıklayan Musk, insan saçından daha ince olan bu ipliklerin, nöronların aktivitesini belirlemek için beyne enjekte edilebileceğini belirtti.

Mevcut arayüzlere kıyasla beyne çok daha az zarar veren esnek ve saç telinden ince ipliklerin 2020 yılı sonuna kadar felçli insanlarda da denenmesi hedefleniyor. Musk, cihazın Parkinson hastaları için kullanılan FDA (Food and Drug Administration) onaylı cihazlardan 1000 kat daha etkili olduğunu iddia ederek, omurilik felci olan insanlar için cihazın kullanabileceğini ve daha iyi bir sonuç alınacağını belirtti.

Etkinliğin sonunda, son iki yılda bu alanda büyük ilerlemeler kaydettiklerini ifade eden Musk, gezegenimiz için varoluşsal bir tehdit olarak gördüğü yapay zekanın tek başına evrilmesini istemediğini belirtti.

Kaynak: CNET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WhatsApp’ta Yeni Dönem! İşte Bilinmeyen 10 Özelliği

NASA, Güneş’in En Lekesiz Fotoğrafını Yayınladı!