in ,

İsveç Karbon Emisyonunu Sıfırlamaya Baş Koydu

Daha temiz bir gelecek, daha fazla solar enerji ve hibrit araçlar… İsveç parlamentosu, 2045 yılına kadar sıfır emisyonu hedefleyen iklim yasasını onaylayarak, karbondioksitsiz bir gelecek yolunda ciddi bir adım atmış oldu.

Atmosfere salınan karbondioksit miktarı her geçen sene artıyor. Dünyanın bu gidişatının aksine İsveç, karbon salınımını azaltmak için ciddi tedbirler alan az sayıdaki endüstriyel ülkelerden biri. Küresel ısınma, sera gazı salınımı, geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik konusundaki hassasiyetin gerek toplum, gerekse hükümet tarafından desteklendiği İsveç, 2045 yılına kadar sıfır emisyonu hedefleyen iklim yasasını onaylayarak temiz enerjiyi devlet politikasının merkezine koymuş oldu. İsveç şimdilerde, enerjinin ve ulaşımın modernleştirilmesi, emisyon salınımının azaltılması, yenilenebilir enerjinin daha fazla kullanılması ile bu hedefini gerçekleştirmeyi planlıyor.

 

Ülke 1970’ten beri alt yapı çalışması yapıyor

Çevre duyarlılığı indeksinde birinci sırada yer alan İsveç, 1970’lerde, nükleer güç reaktörleri filosu inşa etmeye başladı. 1990’lı yıllarda fosil yakıtların kullanımını azaltmaya teşvik eden bir karbon vergisi getirdi. 2000’li yıllarda yenilenebilir enerjiye, -özellikle rüzgar ve güneş enerjisine- daha fazla yatırım yaptı. Ülkenin başkenti Stokholm’de belediye otobüslerinin yüzde 25’i etanol veya biyogazla çalışıyor. Bu ciddi altyapı çalışmalarının ardından, 1990’da, 72,7 milyon ton olan yerel sera gazı emisyonunu 2012’de %20 oranında düşen İsveç, 2045’te bu oranı %85 oranında azaltmayı hedefliyor.

Bu gelecek için önemli bir zafer

Yeni yasa ile hükümet, 2015 Paris İklim Anlaşması kapsamında alınmış kararların gerektirdiğinden çok da iddialı bir hedefi gerçekleştirmek için adım attı. Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) İklim ve Enerji Başkanı Gareth Redmond-King bu gelişmeyi “Donald Trump’ın Paris Anlaşması’ndan çekildiği bu dönemde, iklim değişikliği ile mücadele için dünyanın geri kalanının katılımına her zamankinden daha fazla ihtiyaç var. Bu yalnızca İsveç için değil, geleceği önemseyen herkes için önemli bir zafer.” şeklinde değerlendirdi. İsveç ayrıca bu proje kapsamında fabrikaların sebep olduğu karbon salınımını durduran ya da henüz çevreye zarar vermeden toplayabilen bir teknolojinin geliştirilmesi için de fon ayırmayı planlıyor.

Kaynak: Quartz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Avrupa Komisyonu’ndan Google’a Rekor Ceza

İnsanların Yedikleri Acayip Şeyler