in , ,

Google’ın İnsan Cinselliğine İlişkin Bulguları

Cinsellik konuşmaları, sosyal statü bağlantılı endişelerden (ya da yalanlardan) kurtulduğunda neye benziyor? Bunu Google’dan iyi kim bilebilir ki?

Seks hassas bir konu. İnsanların cinsel hayatlarıyla ilgili ifadeleri, işin aslı ile pek alakalı olmayabiliyor. Erkeklerin, birlikte oldukları kişi sayısını olduğundan fazla, kadınların ise -bir çifte standardın sonucu olarak- olduğundan az ifade etme eğilimi gösterdikleri bilinir. Peki cinsellik konuşmalarımızı, üzerlerine yapışan bu sosyal statü bağlantılı şeylerden nasıl kurtarırız? Tabii ki anonim Google aramalarıyla! Veri bilimcisi Seth Stephens-Davidowitz, insanların, çevrimiçi aramanın mahremiyeti ve anonimliği içinde Google’a neler sorduğunu ve söylediğini özetliyor.

Olmayan cinsellik

Google aramalarının seks hakkında ortaya çıkardığı birkaç şey var. Bunlardan biri ‘sekssizlik’. Evliliklerde bir numaralı şikayet ‘olmayan cinsellik’. ‘Sekssiz evlilik’ araması, ‘sevgisiz evlilik’ ya da ‘mutsuz evlilik’ aramalarından çok daha fazla yapılıyor. Herkesin, evli olsun olmasın, partneri ile ilgili bir numaralı şikayeti bu: Benimle seks yapmıyor. Bunu ‘Mesajlarıma cevap vermiyor’ araması izliyor. Bazı aramalar da geleneksel anlayışımıza ters düşüyor. ‘Erkek arkadaşım benimle seks yapmıyor’ aramalarının sayısı, ‘kız arkadaşım benimle seks yapmıyor’ aramalarının sayısından 2 kat fazla. Oysa biliriz ki genel algı, erkeklerin her zaman seks istediği ve kadınların daha kontrollü olduğu yönündedir. Sanırım Google verisi bunu pek doğrulamıyor.

Bedenlerimizle barışık değiliz

Google aramalarında ortaya çıkan bir başka dikkat çekici husus da kişilerin kendi bedenlerine ilişkin güvensizlik duyguları. Bu epey yaygın. Erkeklerde bu güvensizlik, pek sürpriz olmayacak şekilde, belli bir alana odaklanmış: genital bölge. Erkekler Google’a, cinsel organlarıyla ilgili -bedenlerinin diğer kısımlarıyla ilgili sorduklarından çok daha fazla soru soruyor. Bu soru da genelde onun nasıl büyütüleceği oluyor.

En çok sorulan sorulardan biri ‘cinsel organım ne kadar büyük?’’. Bunu neden Google’a sorduklarını anlamak biraz zor, değil mi? Bunu öğrenmenin yolu Google değil sanki?

Yersiz endişeler

Bu soruların pek çoğu gereksiz görünüyor çünkü kadınlar nadiren partnerlerinin cinsel organları ile ilgili arama yapıyor. Erkeklerin yaptığı cinsel organ bağlantılı her 170 aramaya karşı kadınlar, partnerlerinin cinsel organına dair 1 arama yapıyor. Bu aramalarında ise cinsel organın küçüklüğü kadar büyüklüğünden de şikayet ettikleri görülüyor – erkekler hiçbir zaman Google’a onu küçültmenin yollarını sormasalar da.

Ve elbette kadınlar da, sürpriz olmayacak şekilde bedenleriyle ilgili pek çok güvensizlikle çevrili durumda. Her yıl meme implantları için 7 milyon arama yapıyorlar. Gerçekten implant operasyonu geçirenlerin sayısı ise 300 bin civarı. Yani çoğu kadın gerçekleştirmek yerine sadece bakıyor.

Kadınlar da en az erkekler kadar genital bölgeleriyle bağlantılı güvensizlik hissediyor ve onların ilk sırasında ‘koku’ var. Bu cidden önemli bir tema.

Kadınlar da, erkekler de kendi küçük dünyalarının içine hapsolmuş durumdalar denebilir.

Erkeklerin ikinci en büyük güvensizliği cinsel birleşmenin süresi, erken boşalma ve sürenin nasıl uzatılabileceği gibi başlıklarda toplanıyor. Kadınlar ise sıklıkla daha erken bitirmenin yollarına dair aramalar yapıyor.

Yani bu ilginç bir karşıtlık.  Burada, gerçekten kendi kafasına hapsolmuş, güven sorunu olan, kaygılı çok sayıda insan görüyoruz.

Kaynak: BigThink

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Bir Şeyler Öğrenmenizi Kolaylaştırmanın Gündelik Yolları

Facebook ve Akıl Sağlığı Hakkındaki Araştırmalar Ne Söylüyor?