in

Akıllı cihazınız biberlerin ne kadar acı olduğunu söyleyecek

Taylandlı bilim insanlarının tasarladığı Chilica-Pod, satışa çıktığında yiyeceğiniz acının ölçüsüne karşı sizi uyaracak.

Küçük bir cebe sığacak şekilde tasarlanan Chilia-Pod, telefonunuza C tipi USB ile bağlayacağınız cihaz etanol ile karıştırılmış, değiştirilebilir kağıt tabanlı sensörlere sahip.

Tayland Songkla Üniversitesi Profesörü Warakor Limbut’un liderliğini yaptığı geliştirici ekip tarafından geliştirilen cihaz özellikle gurmelerin hayatını kolaylaştırabilir.

Teknolojiye ilişkin konuşan Profesör Limbut, “Test noktasında biber örneklerinde acı seviyesini doğrudan tespit etmek için taşınabilir bir elektrokimyasal sensör tasarladık ve imal ettik” ifadesini kullandı.

Ayrıca ekip, bu sensöre bir damla seyreltilmiş biber acısı eklediğinde bileşik oksidasyon ve indirgeme reaksiyonlarına girdiğini ve cihazın algılayabileceği bir elektrik akımı üretti.

Sensörü optimize ettikten sonra araştırmacılar bunu altı kurutulmuş biber örneğindeki acı konsantrasonlarını belirlemek için kullandı.

Etonolle eklenen acı biberden bir numune oluşturan ekip cihazın 7.5 ile 90 mikromolar arasında doğru ölçüm yaptığını belirledi.

Acı konsantrasyonu ne kadar yüksekse biberin acısının da uygulamada o kadar yüksek olduğu belirtildi.

Bir defa ticarileştirilen bu teknoloji, benzer bir görünüme sahip ancak farklı acı değerlerine sahip olan biberleri fark etmeyi sağlayabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Maske teknolojisi: Cümlelerinizi yabancı dile çevirecek maske satışa çıkıyor

Kritik tarih 2025: Artık işleri makineler yapacak