in , ,

Afganistan Robotik Takımına Vize Yok

Tamamı genç kadınlardan oluşan ekip; aylardır ABD’de gerçekleşecek uluslararası bir yarışma için top seçme robotu hazırlıyordu. Önce malzemelerini temin edemeyen ekibin şimdi de vize başvurusu reddedildi.

Güncelleme: ABD Başkanı Donald Trump’ın yetkilileri, Afganistan robotik takımına vize verilmesi için çağrıda bulundu. Washington DC’de diğer takımlarla birlikte yarışmaya katılan genç mühendisler, evlerine gümüş madalya ile döndü.

Temmuz ayının ortasında  Washington DC’de düzenlenecek olan First Global Challange isimli robotik yarışmasına hazırlanan 6 Afgan genç kadın, yarışma sürecinin başından beri bir dizi zorlukla mücadele ediyor. Diğer takımlar ihtiyaç duydukları malzemeleri Mart ayında temin edebilirken Afganistan takımının Amerika’dan gönderilen malzeme seti, ülkedeki radikal grupların eline geçmesi riskine karşı aylardır bekletiliyordu. Bu yüzden genç mühendisler, ev eşyalarından motorlu araçlar yaparak yarışmaya hazırlandılar. Ancak mücadele burada bitmemişti; genç mucitler yarışma için gerekli olan 1 haftalık ABD vizesine uygun görülmedi.

ABD’den gelen robot kiti gecikince ev tipi malzemelerle yapılan prototiplerden biri.

Yarışmaya Batı Afganistan’daki Herat şehrinden katılacak olan ekibin vize başvurusunda bulunmak için Kabil’deki ABD Büyükelçiliği’ne kadar 800 km yol kat etmeleri gerekti. Vizeleri reddedilen Afganistan takımı yarışmayı Skype üzerinden izleyecek. Bu takım, Afghanistan’ın ilk kadın teknoloji CEO’su Roya Mahboob tarafından Dijital Vatandaşlık Fonu çatısı altında bir araya getirilmişti. Mahboob, kızların zorlu çalışmalarının sonuçlarını alamayacakları için üzgün olduğunu açıkladı ve “Onlarla bunu konuşmak çok zor oldu” diye ekledi. Genç mühendisler ise şu açıklamaları yaptı;

“Bir fark yaratmak istiyoruz; bilim, teknoloji ve diğer alanlarda çığır açan her gelişme bir çocuğun harika bir şey yapmayı hayal etmesiyle başlar. O çocuk olmak istiyoruz ve insanların hayatında bir fark yaratmak için hayallerimizin peşinden gitmeye kararlıyız.”

ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak, Suriye ve Sudan’dan takımlara vize vermesine rağmen taleplerin Afgan gençler için neden reddedildiğini açıklamadı. Yarışmaya başvuran 164 ülkenin %95’inin yarışmaya katılması beklenirken katılımı reddedilen tek ülke Gambia oldu.

Kaynak: Jezebel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarihin ‘İyi Çocuk’larının Gizli Yüzleri

Geleceğin Pilleri