in , , ,

Yapay Zekadan Game of Thrones Serisinin Merakla Beklenen Devamı

UYARI: Bu yazı henüz kitapları okumamış ya da diziyi izlememiş olanların öğrenmeyi tercih etmeyecekleri detaylar içerir.

  • Bir yazılım mühendisinin geliştirdiği algoritma Game of Thrones evreninin 5 yeni kısmını yazdı.
  • İçeriğin hatırı sayılır kısmı dil bilgisi kıtlığının izlerini taşısa da bölümler iyi bilinen izleyici teorilerini doğrular nitelikte bilgiler de içeriyor.

UYARI: Bu yazı HBO kanalında yayınlanan Taht Oyunları dizisi ve dizinin dayandığı Buz ve Ateşin Şarkısı isimli kitap serisinin içeriği ve gidişatı hakkında bilgiler içerir.

George R.R. Martin’in pek sevilen fantastik serisinin son kitabının yayınlanmasının üzerinden 6 yıl geçti. ‘’Kış Rüzgarları’’ isimli nihai kitabın ne zaman tamamlanacağı ise bir sır. Martin bu yıl bitirmeye çalışacağını ifade etmişti. (Çalışmak derken?)

Kaç yıl geçti aradan ayrı ayrı?

Dizinin hayranları Westeros’ta olan bitenle ilgili bir içeriğin en erken 2019 yılında gelebileceği gerçeğiyle yüzleşmeye çalışırken içlerinden biri bu bekleyişe dayanamadı ve yapay zeka bilgisini, Martin’in önceki 5 kitabından öğrendikleriyle 5 yeni bölüm yazabilecek bir algoritma geliştirmek için kullandı.

Yazılım Mühendisi Zack Thoutt’un yapay zekası ortaya bütüncül bir edebi çalışma koymaya pek yaklaşamamış olsa da kimi satırlar oldukça sağlam ‘kehanetler’ içeriyordu. Hayran forumları gibi çeşitli kaynaklarla değil sadece kitaplarla beslenen algoritmanın kimi çok bilinen fan teorilerini doğruladığı görüldü.

Yapay zekanın kehanetleri

Yapay zeka,

  • Jaime’nin kız kardeşini / ölen çocuklarının annesini öldüreceğini,
  • Jon Snow’un (Targaryen) ejderhalara fısıldama yeteneklerini iyi amaçlar uğruna kullanacağını ve halasının/sevgilisinin ejderha çocuklarından birinin üzerinde göğe yükseleceğini
  • Örümcek Varys’in Ejderha Kraliçesi’ni zehirleyeceğini yazmış.

Diğer bölümler deli saçması gibi görünse de su götürmeyen bir gerçek var: Yapay zeka her geçen gün sanatta iyileşiyor.

Kaynak: Futurism

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wi-Fi Radyasyonu Hakkında Endişelenmeli Miyiz?

Yaygın Olarak Tercih Edilen Kilitler Bisikletleri Çalınmaya Karşı Koruyamıyor