in ,

WSJ: Huawei Casusluk Yapıyor!

ABD’de yayın yapan The Wall Street Journal gazetesi, teknoloji devi Huawei’nin Afrika’daki muhalif politikacılara karşı casusluk yaptığını iddia etti. Haberde Huawei teknisyenlerinin, Çin tarafından desteklenen Afrika hükümetlerine muhalifleri hakkında bilgi toplaması için yardımcı olduklarını öne sürdü.

WSJ: İDDİA DOĞRULANDI

Huawei çalışanları tarafından, Afrika’daki muhaliflerin kriptolu mesajlarına ulaşıldığını, sosyal medya hesaplarının incelendiğini ve akıllı telefonlarının takip edildiğini belirten gazete, Afrika ülkelerindeki üst düzey güvenlik uzmanları ve bazı Huawei çalışanları tarafından iddianın doğrulandığını yazdı.

“MUHALİF LİDERİN WHATSAPP’INA SIZILDI”

Huawei çalışanlarının isimlerinin polis raporlarında bulunduğunu açıklayan The Wall Street Journal, İsrail yapımı bir yazılımla Uganda’lı muhalif lider Bobi Wine’nın Whatsapp sohbet grubuna sızıldığını ve muhalefetin organize etmeyi planladığı sokak gösterilerini önceden öğrenildiğini aktardı. Yine gazetenin iddiasına göre, gözetleme birimine yardım eden iki Huawei teknisyeni, muhaliflerin sosyal medya hesaplarını ve cep telefonlarını incelemeye alarak raporladı.

HUAWEİ İDDİALARI REDDETTİ

Afrika’nın birçok ülkesinde gözetleme projeleri yürüten Huawei, casusluk iddialarını reddetti. Huawei, çalışanlarının hiçbir zaman casusluk faaliyetleri içerisinde bulunmadığını belirterek, şu açıklamayı yaptı:

“İş operasyonlarımıza yönelik bu temelsiz ve yanlış iddiaları tamamen reddediyoruz. Kendi bünyemizde gerçekleştirdiğimiz soruşturmalar şirketimiz ya da çalışanlarının ileri sürülen faaliyetlerin hiçbirinde yer almadığını açık bir şekilde ortaya koymuştur. Bu tarz faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için sözleşmeler imzalamadığımız gibi gerekli imkanlara da sahip değiliz.”

Kaynak: THE WALL STREET JOURNAL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sahibine Cevap Veren Robot Köpek Astro İle Tanışın!

Gökbilimcilerden Yeni Model: Uzaylılar, Dünya’yı nasıl görüyor?