in , , ,

Küresel Isınmanın Tek Nedeni İnsanlar

Geçtiğimiz yüzyılda gerçekleşen küresel ısınmanın %100 insan kaynaklı olduğu bilimsel araştırma ve raporlarla ortaya konalı çok oldu ancak insanların büyük çoğunluğu bu hakikate hala kulak asmıyor.

Doğal Olmayan Sebepler

2013 yılında gerçekleşen Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) 5. Değerlendirme Raporu, net bir uzman görüşü ortaya koyuyordu: ”1951 – 2010 yılları arasında gerçekleşen küresel ortalama sıcaklık artışının yarısından fazlasının sera gazı salınımında insan kaynaklı yükseliş ve diğer antropojenik (insani) etkiler sebebiyle gerçekleşmiş olma olasılığı %95 ila %100 arası oranda kesinlik kazanmıştır.”

Ardından son derece titiz bir istatistiksel çalışma olan ve 2014 İklim Değişikliği Risk Yönetimi yayınlarında yer alan araştırma da, küresel ısınma ve insan etkinlikleri arasında %99.999 olasılığı da aşan doğrudan bir ilişki olduğunu ortaya koydu. (Kar amacı gütmeyen bir bilim eğitimi platformu olan) Skeptical Science‘ın, küresel ısınmada insani ve doğal etkiler üzerine yapılan araştırmalara ilişkin değerlendirmesine göre;

Pek çok çalışma doğal etkilerin soğutma yönünde olduğunu, dolayısıyla insani etkileri maskeleyerek aslında bazı durumlarda toplam ısınmada %100’ü aşan insan etkisini görünmez kıldığını ortaya koyuyor.

Bilimsel Fikir Birliği

Biliminsanlarının endişe verici bir çoğunluğu (%97’si) küresel ısınmanın sadece var olduğu konusunda değil aynı zamanda onun insan etkinliklerinden kaynaklandığı konusunda da hemfikir. Buna karşın çoğu insan bu fikirde değil. Bu tür istatistikleri inkar etme eğilimindeler ya da iklim değişikliğinin inkar edilmesini eşit derecede geçerli, “alternatif” bir bakış açısı olarak görüyorlar.

Küresel ısınmanın insanlar tarafından kaynaklandığına dair açık kanıtlara rağmen, birçok insan doğal süreçlerin önemli bir rol oynadığına inanıyor. Yapılan araştırmalarda, İngiltere’deki insanların yalnızca yüzde 43’ü, Almanların yüzde 49’u, Norveçlilerin yüzde 34’ü ve Fransızların yüzde 55’i, küresel ısınmanın insanlardan kaynaklandığına inanırken, bilimsel veriler gösteriyor ki, değişimin asıl nedeni çoğunlukla veya tamamen insanlar.

Kaynak: Futurism

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yeni Mavi Yakalılar: Yazılımcılar

Google’dan Sanat Severlere Müjde!