in ,

1300 Yıllık Gelenek: Hōshi Oteli

Aynı aileden 46 kuşak tarafından yönetilen Japon otelinde, gelenekleri devam ettirme mücadelesi büyük beklentilere ve bedellere gebe… Alman Sinemacı Fritz Schumann imzalı 2014 yapımı kısa belgesel ile 1300 yıllık bir aile ve gelenek hikayesine tanık olun.

 

Hikayesi belgeselleştirildi

Geleneklerine bağlılığıyla bilinen Japonlar, günümüzde tüm kültürlerde olduğu gibi köklerinden kopmalar yaşasalar da, Japonya’nın Komatsu kentinde bulunan Hōshi Ryokann’ın varlığı ve tarihi dokusu hala korunuyor. Aynı aile tarafından 1300 yıldır işletilen bu geleneksel Japon oteli dünyanın 2. en eski geleneksel oteli olma niteliğini taşıyor. (En eski hotel ise yine Japonya’da bulunan Nishiyama Onsen Keiunkan. Houshi’den 13 yıl önce kurulmuş). MS 718 yılında inşa edilen ve günümüze kadar aynı aileden 46 kuşak tarafından işletilen otel, aslında eski Türk geleneklerinde de olduğu gibi babadan oğula geçen bir sistemle yürüyor. Ancak oteli son devralan Zengoro ve eşi Chizuko Hōshi’nin, Hisae adlı bir kız çocuğu dışında başka bir çocuğu olmayınca gelenekler, sırf oteli ayakta tutabilmek adına değişmek zorunda kaldı. Hōushi’nin öyküsünden haberdar olan Alman Sinemacı Fritz Schumann, 2014 yılında otelin hikayesini anlatan bir belgesel çekti.

Uzun bir geçmişte belki de son bölüm

Aile fertleriyle yapılan röpörtajların da yer aldığı belgeselde Zengoro, geçmişte otele gelen misafirlerin çayla karşılandığını ve girişte onlara Yukata (hem erkekler hem de kadınlar tarafından yaz ayları boyunca giyilen geleneksel Japon giysisi) verildiğinden bahsediyor. “Ancak şu anda değişmeyen tek şey, kaplıcada hala suyun akması” diyen Zengoro, geçmişte her gün geyşaların da katıldığı partiler düzenlendiğini fakat günümüzde bir aile oteli olarak hizmet verdiklerini dile getiriyor. 2013 yılında ölen oğullarından sonra aile, otelin geleceğiyle ilgili bazı endişeler yaşamış. Öncelikleri geleneklerinin devam etmesi olan aile, hayatın değişimine ayak uydurmak zorunda olduklarını belirterek, kızları Hisae’nin oteli yaşatmaya devam edeceğini umut ediyor.

Kaynak: Open Culture

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Narsist ve Psikopatlar Eski Sevgilileriyle Arkadaş Kalmayı Tercih Ediyor

İnternet Girişimlerinin Sonu