in , ,

Süper Maddeden Yapay Retinalar ile Milyonlarca Kişi Görme Yetisi Kazanabilir

İnsanlığın 2004 yılında tanıştığı süper madde grafenin, sektörleri ve hayatları dönüştürme potansiyeli gün geçtikçe artırıyor. Biyo uyumlu, süper ince maddeden yapılan yapay retinalar ilk denemelerden başarıyla geçti.

”Neydi bu grafen?” diyenler için kapsamlı bir bilgilendirme:

Geleceğin Maddesi Grafeni Nerelerde Göreceğiz?

Kelimenin Tam Anlamıyla ”Süper”

Araştırmacıların grafeni “süper madde” olarak adlandırmasının bir nedeni var: Karbon atomunun tek bir tabakasından söz etmemize karşın; süper güçlü, süper esnek ve süper hafif bir şeyden söz ediyoruz. Üstelik, elektriği iletiyor ve doğada çözünebiliyor. Geçtiğimiz günlerde, uluslararası bir araştırma ekibinden, süper madde sayesinde kaydedilen yeni bir gelişme haberi geldi: Biyo uyumlu yapay retinalar. Ekip, çalışmalarının sonucunu Amerikan Kimya Derneği’ne sundu.

Daha ”Kusursuz” Retinalar

Retina, görüntüleri beynin yorumlayabileceği sinyallere dönüştürmekten sorumlu olan, gözün arka kısmındaki, ışığa duyarlı hücreler tabakasıdır. İşlevini yitirmiş retinaya sahip bir insan en basit ifade ile, göremez. 

Şu anda, milyonlarca insan görme becerilerini kısıtlayan ya da yok eden retina hastalıklarından muzdarip. Araştırmacılar, bu kişilerin yeniden görmelerine yardımcı olmak için yapay retinalar geliştirdi ancak şu anda sahip olduğumuz şey ”kusursuz” değil, çünkü implantlar sert ve düz, yarattıkları görüntüler de genellikle bulanık ve çarpık. Ayrıca implantlar hassas olsa da, yakınındaki göz dokusuna da zarar verebilir. 

Grafen, tüm benzersiz özellikleriyle, daha iyi bir yapay retina yaratmanın anahtarı olabilir.

Tek Yol Grafen

Texas Üniversitesi ve Seul Ulusal Üniversitesi’nden araştırmacılar, grafen, molibden disülfid (başka bir 2D malzeme), altın, alümina ve silikon nitratın bir kombinasyonunu kullanarak, mevcut modellerden daha iyi, doğal retinaya benzer bir yapay retina oluşturdu.

Laboratuvar ortamında hayvan denekler üzerinde yapılan çalışmalara dayanarak, araştırmacılar yapay retinalarının hem biyo-uyumlu olduğunu hem de insan gözünün özelliklerini taklit edebildiğini belirledi. Üstelik doğal bir retinanın boyutlarıyla daha iyi örtüşmesi de cabası.

Bir basın açıklamasında araştırmacı Nanshu Lu, “Bu, yapay bir retinayı başarılı bir şekilde üretmek için az katlı grafen ve molibden disülfür kullanabileceğinizin ilk kanıtıdır.” açıklamasında bulundu. Araştırma henüz başlangıç aşamasında olsa da, bu maddelerin görüşü geri kazandırmak için de potansiyelinin olması, tıp çevrelerinde heyecanla karşılandı. 

Grafen içeren yapay retina ile ilgili gelecekteki araştırmalar, araştırmacıların umduğu gibi devam ederse, neticede süper maddenin özgeçmişine bir başka süper güç daha ekleyebiliriz: Görme engelli kişilere görme becerisi kazandırmak.

Kaynak: Futurism

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SpaceX’in Mürettebatlı Dragon Uzay Aracı Hakkında Bildiklerimiz

Demans Hastalarının Bedenlerine GPS İzleyicisi Yerleştirmek