in ,

Diş Çürüklerini Giderip Dişin Tekrar Gelişmesini Sağlayan Bir İlaç Keşfedildi

Alzheimer hastaları için geliştirilen bir ilacın, diş çürüğü için yapılan dolguların sonunu getirebileceği keşfedildi. Tideglusib isimli ilaç, diş özünün kök hücrelerini uyararak yeni dentin üretimi ve doğal diş onarımı sağlıyor.

Yapay dolgulara veda

Dentin diş minesi altında kalan, dişin büyük çoğunluğunu oluşturan ve çürüğün hedef aldığı mineral yoğunluklu yapıdır. Dişler belli koşullarda dentin yapısını yenileyebilir. Diş özünün, yani damarların ve sinirlerin olduğu kısmın, çürük gibi bir enfeksiyona ve da darbeye maruz kalması, dentin üretimini tetikler. Ancak bu durumlarda bile, yani doğal şekilde, diş sadece ince bir yeni tabaka oluşturabilir. Bu da çürük kaynaklı oyukların onarımı için yetersiz kalır. Tideglusib ise dentin oluşumunu engelleyen GSK-3 enzimini baskılayarak bu durumu değiştiriyor.

Yöntem

Araştırmacılar kolajen bazlı çözünebilir mini süngerleri Tideglusib’e batırarak diş oyuğuna yerleştirdi. Süngerlerin 6 hafta içinde dentin gelişimini tetiklediği ve zararın giderilmeye başlandığı görüldü. Sürecin sonunda kolajen süngerlerin eriyerek geriye sadece sağlam dişin kendisini bıraktığı belirtilmiş. Prosedür şimdilik sadece fare dişlerinde denenmiş ancak uzmanlara göre ilacın zaten Alzheimer hastalığı için klinik olarak test edilmiş oluşu, diş tedavisi için merkezlere girmesini hızlandıracak bir avantaj.

Kaynak: Futurism

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İkizler Üzerinde Yapılan Geniş Araştırmaya Göre Şizofreni Yüzde 80 Oranında Kalıtımsal

Teknoloji Sektörünün İçinden Uzmanlar: Beyinlerimiz Zaptedilmiş Olabilir – 1. Kısım