in

Corona virüsüne karşı evde maske nasıl yapılır?

Çeviri: Dijital Habitat

Corona virüsü salgını nedeniyle kalabalık ortamlarda maske takmak şart. Özellikle salgının yayılmasını önlemek için takılan maskelerin tedariki konusunda dünya genelinde sıkıntılar yaşanıyor. Ancak evdeki malzemelerle kolay ve koruyucu bir maske yapabilirsiniz.

Ev yapımı maskelerin sizi corona virüsünden koruyacağına dair güçlü bir kanıt olmadığını unutmayın. Ancak yine de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, pamuklu kumaş, elastik ve filtre malzemelerinden yüz maskesi yapılmasını öneriyor.

Evde yapılan yüz maskelerinin, yürüyüşlerde ve alışverişlerde sosyal mesafeye dikkat edilerek kullanılması gerektiği, ayrıca el yıkamanın da bu süreçte virüsü kapmamak için gerekli olduğu uzmanlar tarafından vurgulanıyor.

YÜZ MASKELERİ NE İŞE YARIYOR?

Yüz maskeleri, corona virüsü salgını başlamadan önce de mevcuttu. Bu maskeler, toz gibi insana zarar verecek parçacıkları engellemek, fabrikalardaki ya da çevremizdeki hava kirliliğinin bize zarar vermesini engellemek tasarlanmıştı.

Bu maskeler, hapşırma ve öksürme sonucu çıkan büyük partikülleri engellemeye, virüsü taşıyorsanız onun yayılımını önlemeye, virüsü taşıyan birisinden korumaya yarıyor.

Uzmanlar pamuk, elastik ve filtre malzemelerinden evde rahat bir maske yapılmasını öneriyor. Ancak aynı uzmanlar, maskenin bitiminin ardından direkt kullanılmaması, öncesinde yüksek ısıyla mutlaka yıkanması gerektiği konusunda uyarıyor.

Sizler için sosyal medya hesabımızda paylaştığımız ‘kolay maske yapımı’ videosunu izleyebilir, daha detaylı bilgiler için hesabımızı takip edebilirsiniz

Kaynak: CNET

windows 10 enterprise satın al

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Modern zamanların ‘Nuh’un Gemisi’ inşa edilecek

Bilim insanları açıkladı: Maske takmak corona virüsünden korur mu?