in , ,

Corona insanlığı meteor çarpmasına hazırlıyor

Bilim insanlarına göre, corona virüsüyle mücadeleye yönelik acil durum önlemleri, Dünya’ya hızla yaklaşan tehlikeli bir gök taşına hazırlanmamızı sağlayabilir.

Asteroitler konusunda ve acil durum prosedürlerinde uzmanlaşmış bilim insanları, insanlığın gezegeni savunmak için corona virüsünden önemli dersler çıkarabileceğini belirtiyor..

Böylece pandemi, insanlığı bekleyen en büyük tehlikelerden birini önlememize ya da etkisini azaltmamıza yardımcı olabilir.

Uzay Kaşifleri Birliği Yakın Dünya Nesneleri Komitesi’ne başkanlık eden emekli astronot Thomas Jones, konuya ilişkin açıklama yaparak,”Corona virüsünün, asteroit çarpışmasını engellemek isteyenler için iyi bir vaka çalışması olduğunu düşünüyorum” dedi.

NASA’nın Gezegensel Savunma Sorumlusu ve Gezegensel Savunma Koordinasyon Ofisi’nin (PDCO) program yöneticisi Lindley Johnson ise, pandemiyle asteroit tehlikesi arasında bazı paralellikler bulunduğunu belirterek, “Birincisi, elbette erken teşhisin önemi. Tehdidi ne kadar erken tespit ederseniz, önlem alma şansınız o kadar artar” ifadesini kullandı.

Johnson’a göre gelecekte insanlık, tıpkı yeni bir pandemiyle yüzleşeceği gibi yıkıcı bir asteroit tehlikesi de geçirecek.

Harvard’lı akademisyen David Ropeik de corona virüsü salgınıyla uzay tehlikelerinin birbirine epey benzediğini söyledi.

Ropeik, “Asteroit etkisi ve pandeminin ikisi de düşük olasılık. İnsanların bunlara hazırlanmasını ve ilgilenmesini sağlamak gerçekten zor. İki tehlikeyi de uzun zamandır biliyoruz ama bilmek ve önemsemek farklı şeyler” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yapay Zekanın Irkçılığı ve Ayrımcılığı

Dünyanın en hızlı bilgisayarıyla tanışın!