, ,

Angry

‘Allah Rızası İçin Paylaşalım’ Dolandırıcılığı

Sosyal medyada ‘kayıp’, ‘hasta çocuğa yardım’ ya da ‘minik dostumuza yuva arıyoruz’ başlıklı paylaşımlar yapan dolandırıcılar bir hayli arttı. Bu dolandırıcılar sosyal medyada  paylaşım ve takipçi sayılarını artırdıkları sayfalara bir süre sonra ürün reklamları alarak milyonlar kazanıyor.

(Bu haberde Gazete Duvar‘dan alıntılar kullanılmıştır.)

Telefon dolandırıcılığına epeydir aşinayız. Haberlerde sıkça rastladığımız “teröristlerle ilişkiniz tespit edildi, hesabınızı kontrol edeceğiz” gibi durumlar kadar keskin bir dolandırıcılık yöntemi değil bu yöntem. Hatta size doğrudan zararı dokunmuyor. Ancak Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya mecralarında karşımıza çıkan “Kızım kayıp, Allah rızası için paylaşın”, gibi ilanlar ile tabiri caizse “takipçi kasan” dolandırıcılar, hızla takipçi ve paylaşım sayılarını artırıyor.

Olay aslında o kadar da basit değil

Takipçi sayısını artırmak için birçok kişi çekiliş, yarışma gibi yöntemlere başvuruyor. Herkes takipçisi artsın istiyor. Fakat yalan ilanlarla takipçi artırmanın dolandırıcılık sayılmasının nedeni ise organize bir hareket olması. Yalan ilan ve ihbarlarda yer alan isim, telefon numarası, hesap numarası gibi bilgiler de sahte oluyor. Sadece takipçi sayısının artmasıyla ürün reklamlarından değil, aynı zamanda yardım etmek isteyenlerin gönderdiği kıyafet, para, kontör gibi şeylerden de gelir elde edebiliyorlar.

Nitelikli dolandırıcılık

Adli bilişim uzmanı Mustafa Sansar, “Bu durum bir nevi nitelikli dolandırıcılık. Çeşitli yollarla hitini yükselttikleri sayfaların bir anda ismini değiştiriyorlar. Daha sonra bal reklamı yapan da gördük, bebek ürünleri satan da! İlan verseler belli sayıda kişiye ulaşırlar. Ama bu sayede 3-4 milyon kişiye ulaşabiliyorlar. Hatta bu tarz bir dolandırıcılıktan 3 milyon kazanan bir kişi olduğuna bizzat şahit oldum.”

“Aranma başına para kazanıyorlar”

“İlan üzerindeki numaraların aranması durumunda da operatörler üzerinden aranma başına para kazandırıldığını söyleyebiliriz. O yüzden her numaranın da aranmaması gerekir” diye uyardı. Mustafa Sansar, konu ile ilgili olarak emniyet ve savcılıklara kimsenin şikâyette bulunmuyor olmasının sebebini ise “Duygusal bir sömürü var. İnsanlar da bunun üzerine gitmiyor. Ama karşı taraf bu sömürünün üzerinden dolaylı yollarla para kazanıyor” diye açıklıyor.

Paylaşılanlar stok fotoğraf

Bu sahtekârlığın en son örneklerinden biri de sahte fotoğrafla paylaşılan Feryal Keskinkılıç’ın kayıp ilanı. Bahsedilen ilandaki fotoğraf aslında yabancı internet sitelerinde satılan stok görsellerden biri. Yine aynı isimle ekşisözlük’te de başlık açılmış ve ilanın sahte olduğu vurgulanmış.

Gerçekten yardım etmek için böyle paylaşımlar yapan vicdanlı kimselere önerimiz bundan sonra bu tip paylaşımları yaymadan önce haberin gerçekliğini teyit etmeleri ve güvenilir kaynakları takip etmeleri. Dolandırıcıların maddi ve manevi suistimallerinin en çok gerçek ihtiyaç sahiplerini mağdur ettiğini unutmamakta fayda var.

Kaynak: Gazete Duvar

2 Comments

Leave a Reply
  1. DOMANEKU DRİM Rumuzlu Dolandırıcıya Dikkat-+38978835462-
    ARKADAŞLAR , BİZ TÜRK MİLLETİYİZ VE VİCDAN DENEN İNSANİ HAMURLA YOĞRULMUŞUZ. NE YAZIK Kİ YERYÜZÜNDE BİR ÇOK MİLLETTE OLMAYAN BU VASIF YÜZÜNDEN BAŞIMIZA GELMEYEN KALMIYOR. KOLAY KOLAY ÖDÜL KAZANDINIZ MESAJLARINA VE TELEFONLARINA BİLE BAKMAYAN BEN O KADAR PROFESYÖNEL BİR ŞEKİLDE KANDIRILDIM Kİ..BUNU PAYLAŞMAK İSTEDİM. WATSAPP VE BAZI SOSYAL MEDİA PROGRAMLARI ARACILIĞIYLA TANIŞTIĞIM BİRİYLE YAKINLAŞMAYA BAŞLADIK..GECE GÜNDÜZ KONUŞUYOR.. İYİCE BAĞIMLI HALE GETİRİYOR. BİR SABAH BABAM BİZİ SENLE KONUŞURKEN YAKALADI.. BENİ ÇOK KÖTÜ DÖVDÜ.. GİBİSİNDEN AĞLAYARAK ARADI.. VE BEN BİR DAHA EVE GİDEMEM.. EVDEN KAÇTIM..BANA YARDIM ET… UÇAK BİLETİ AL..TABİ HANFENDİ YURT DIŞINDA ..HAVA ALANINA GELİR.. AĞLAYARAK ARAR.. İŞTE YURT DIŞINA ÇIKABİLMEM İÇİN SİGORTA YAPTIRMAM GEREK …..EURO LAZIM… UÇAK KAÇICAK HEMEN GÖNDERİRMİSİN.. PARAYI GÖNDERİRSİNİZ. ALIR.. SONRA GENE ARAR..İŞTE GÜNLÜK ŞU KADAR DAHA PARA LAZIM.. SİZ GÖREVLİYE VER DERSİNİZ.. AMA O ÇOKTAN BİRİNİ BULMUŞTUR, SİZİ İKNA EDECEK BİRİNİ.. VE İKNA OLURSUNUZ. UYDURDUĞU YALANLARA.. GENE PARA GÖNDERİRSİNİZ.. ONU ALIR VE BAŞKA BİR YALANLA GENE PARA İSTER.. UÇAK KAÇAR.. ve eğer şansınız varsa Wester uniondan gönderdiğiniz para geri döner.. Ama o yolunu bulup Başkasının adına göndertir. Ve o paranın kokusunu alırsa Size o parayı alabilmek için yapmayacağı kalmaz. sanki 40 yıllık karınız gibi Size trip atar. İş ortağınız gibi alacaklı olur. dikkat edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

CERN “Bilimi Hızlandırıyoruz” Sergisi İstanbul’da

‘Baby Boomer’ların Sorunu Ne?