in , , ,

CERN “Bilimi Hızlandırıyoruz” Sergisi İstanbul’da

Başlangıcından bugüne, evrenin parçacıklarının 13.7 milyar yıllık öyküsünü etkileyici bir sunumla anlatan sergi 23 Temmuz’da son bulacak.

Her yaştan bilim meraklısına hitap ediyor

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN’in “Bilimi Hızlandırıyoruz” sergisi 23 Mart’ta İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde açılmıştı. Yüksek Enerji Fiziği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Serkant Ali Çetin, parçacık fiziği çalışmalarının hangi sorulara cevap aradığına, CERN’de bu soruların cevaplarının ne tür deneylerle araştırıldığına ve bunların sonuçlarının bilim, teknoloji ve endüstriye nasıl yansıdığına ilişkin bilgiler verirken; sergi hakkında “Son derece yalın bir dille CERN’de yapılan araştırmaların ziyaretçilere aktarıldığı bu sergiyle, herkesin merkez ve parçacık fiziğiyle ilgili sorularına cevap bulacağına inanıyorum. Özellikle gençlerin zihinlerinde yeni soruların ve merak konularının oluşmasına da vesile olmasını umut ediyorum. Sorgulayan ve merak eden bir nesil en büyük güvencemiz” ifadelerini kullanmıştı.

”Temel soruların cevaplarını araştırıyoruz”

CERN’ün Küresel Anlaşmalar ve Sergi Başkanı Dr. Rolf Landua, çok büyük ilgi gördüklerini, geçmiş yıllarda yaklaşık 2 bin kadar insan CERN’in İsviçre’deki merkezine geldiğini ve bunun büyük çoğunluğunu gençlerin oluşturduğunu belirtti. CERN’deki topluma yönelik eğitim faaliyetleri hakkında da şu bilgileri verdi;

Hepimizin Büyük Patlama (Big Bang) sonrasında ortaya çıkan ve aynı parçacıklardan teşekkül eden varlıklar olduğumuzu, dünyanın nasıl meydana geldiğini artık çok iyi biliyoruz. Ama evren hakkında cevapsız kalan hâlâ çok büyük sorular var. Özellikle genç kuşağa, bilimin ne kadar motive edici, ilham verici ve bizzat kendileri tarafından gerçekleştirilebilir bir aktivite olduğunu göstermek istiyoruz.

Sergi ”Büyük Patlama Sahnesi” adlı ilk bölümünde ziyaretçilerini, evrenin tarihini anlatan Büyük Patlama anına geri götürüyor. Evrenin maddenin temel yapısını anlatan Parçacık Kuşağı bölümünde, ziyaretçiler farkına bile varmadan insan ölçeğinden atom, çekirdek ve parçacıkların mikroskobik dünyasına bir animasyon yardımıyla taşınıyorlar. Ayrıca yapılan canlandırmalar, ziyaretçilerin de aktif rol alabildiği dokunmatik paneller ve oyunlarla zenginleştirilmiş. 2009 yılından beri dünyanın 12 farklı ülkesinin 14 farklı şehrinde 500 binden fazla ziyaretçiyi ağırlayan “CERN Bilimi Hızlandırıyoruz” sergisi, ziyaretçilerine evrenin sırlarına ilişkin heyecan verici bir deneyim yaşatacak. 12 yaş ve üzeri her yaştan ziyaretçinin ücretsiz olarak gezebileceği sergi, 23 Temmuz’a kadar Santralistanbul Kampüsü Çağdaş Sanatlar Müzesi Binası’nda 09.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Kaynak: 1, 2, 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Geleceğin Pilleri

‘Allah Rızası İçin Paylaşalım’ Dolandırıcılığı