in , , , ,

Tarihin Görünmez Kıldığı Kadınlara Fosfor Etkisi

Fosforlu kalem markası Stabilo Boss’un, tarih boyunca etkileri azımsanmış kadınlara ve onların önemli rollerine ‘’dikkat çeken’’ basılı reklamları beğeni topladı.

”Dikkate Değer Olana Dikkat Çek”

DDB Almanya imzalı reklamlar, fosforlu kalemle, siyah beyaz eski fotoğraflardaki kadınların varlığını vurgulama düşüncesine dayanıyor. Örneğin, erkeklerle dolu koca bir odada bulunan, Apollo 11’in Dünya’ya güvenli şekilde dönmesinden sorumlu olan matematikçi Katherine Johnson’ın varlığına (ve kısa bir açıklama ile işlevine) bu şekilde dikkat çekiliyor.

Fosforlu kalemle işaretlenmiş bir diğer kadın, nükleer füzyonun kaşifi Lise Meitner. Nobel Ödülü’ne çalışma arkadaşı Otto Hahn aday gösteriliyor.

ABD eski başkanı Woodrow Wilson felç geçirince onun sorumluluklarını üstlenen Edith Wilson da ‘’arka planda kalmış’’ kadınlardan biri olarak seçilmiş.

Fikir, hem ürün  ile uyumu hem de zamanın ruhuna hitap etmesi bakımından övgüye layık görülmüş. Markaların feminizmi keşfi ile ortaya çıkan ”yeni nesil” reklamcılık anlayışı, övgüler kadar eleştirilerin de odağında. Kimileri, sektörün reklam ve halkla ilişkiler uzmanları aracılığıyla feminizm gibi toplumsal hareketleri neoliberal yaklaşımları doğrultusunda ”kullandığı” kanısındayken; kimileri reklamların ve kampanyaların kadın hareketi gibi ”görünürlük” mücadelesi veren hareketler için faydalı hatta vazgeçilmez olduğu görüşünde.

Kaynak: AdAge

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tech’n Roll: Girişimciler ve Teknoloji Meraklıları Teknopark İzmir’de Buluşuyor

Kendisine 1’er Kuruş Vermeleri için Milyonlarca Kişiyi İkna Etti