in ,

Sadece Gözlerini Kullanarak Portreler Resmeden Sanatçı

Multimedya sanatçısı Graham Fink, göz izleme teknolojileri geliştiren Tobii şirketiyle birlikte geliştirdiği bir yazılım sayesinde sadece gözlerini kullanarak bilgisayar ekranında portreler çiziyor.

Güzel Sanatlar okuyan ya da hazırlık evresinden geçmiş olanlar “nesneye yeterince bakmıyorsun” uyarısına aşinadır. Graham Fink de Güzel Sanatlar eğitimi boyunca bu cümleye sıkça maruz kaldığını belirtiyor. Fink, göz takip teknolojisinde dünya devi olan Tobii ile birlikte geliştirdiği insan – bilgisayar etkileşimi yazılımı sayesinde sadece gözlerini kullanarak portreler çizebiliyor.

Güzel Sanatlar’da hocamız arkamıza dikilip çizdiklerimizi dikkatle inceler ve ‘yeterince dikkatli bakmıyorsun’ derdi.

Göz ile resim arasına hiçbir aracı girmiyor

Gördüğünüzü kağıda aktarmanın uzun bir prosedürü var. Nesneye bak, göz nesnenin bilgilerini beyne iletsin, oradan ellere komut gitsin, oradan da kağıda aktar. Bu gerçekten zahmetli bir iş.

Resim sanatı elbette gördüğünü mümkün olduğunca ‘kayıpsız’ bir şekilde kağıda aktarmaktan ibaret değil – hatta beyin ile el arasında yaşanan bu sınırlı iletişimin, sanatçının üslubu ve özgünlüğü için vazgeçilmez olduğu bile söylenebilir. Ancak Fink’in deneysel yaklaşımı, insanın sınırlarının ve kendine özgü hatalarının bertaraf edildiği durumlarda ortaya çıkacak olan ‘şey’i görmemiz ve bizi biz yapan özellikleri daha iyi anlamamız açısından önem arz ediyor.

Sürecin nasıl işlediğini aşağıdaki videodan görebilirsiniz. Sanatçı ile ilgili daha detaylı bilgiye ise buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: boredpanda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Borusan Contemporary’den “Sinan Projesi”

NASA ”Yaşanabilir” Kategorisine 10 Gezegen Daha Ekledi