in ,

NASA ”Yaşanabilir” Kategorisine 10 Gezegen Daha Ekledi

Potansiyel ‘yeni dünyalar’ aramakla görevli Kepler Teleskobu ana yıldızları ile yüzeylerindeki suyu koruyabilecek mesafede olan 10 yeni gezegen daha keşfetti.

Kepler Teleskobu tarafından listelenen toplam 219 gezegen adayından 10’unun, boyutları ve yıldızlarına olan mesafeleri bakımından ”Dünya benzeri” olarak nitelendirilmesi ”Uzayda yalnız değiliz”, ”yeni dünyalar bulundu” gibi iddialı manşetlerin tekrar tekrar atılması için eşsiz bir fırsat yarattı.

Dünya benzerlerinin sayısı artıyor

Kuğu Takımyıldızı’ndan 200 bin örnek yıldızın gözlemlenmesi ile edinilen bu bilgiler ile Kepler’in görevi boyunca tespit ettiği, boyut ve ortalama sıcaklık bakımından Dünya ile benzerlik gösteren gezegen sayısı 50’yi bulmuş oldu. Teleskop aynı zamanda gezegenlerin formunun (Dünya gibi) katı mı (Neptün gibi) gaz mı olduğunu belirleyebiliyor. Bu beceri yaşamı doğru yerde aramak için son derece önem arz ediyor. Evrenin mümkün olan her noktasından toplanan verilerle ve bunlarla yapılan analizlerle yeni dünya haberleri almaya devam edeceğimizi tahmin etmek güç değil. Ama şimdilik ”başka dünya yok”.

Kaynak: The Guardian

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sadece Gözlerini Kullanarak Portreler Resmeden Sanatçı

Çin’in Temiz Enerjide Tekelleşme Atağı