in , ,

Microsoft Hololens ile Gerçek Hayatta Super Mario Deneyimi

Etkileşimli iletişim uzmanı Abhishek Singh’ın, 3D olarak programladığı artırılmış gerçeklik oyunu ile sokakta mantarları ezmek, çukurların üzerinden atlamak ve soru işaretli kutuları kırmak mümkün.

Yolunuzda ilerlerken birinin navigasyona bakmak için durup yolu tıkamasının ne kadar sinir bozucu olduğunu bilirsiniz değil mi? Şimdi bu durumu alın ve videodaki oyunu oynayacak milyonlarca kişiyle çarpın.

Microsoft Hololens ile artırılmış sanal gerçeklik

Evet, şu anda New York Üniversitesi’nin İnteraktif Telekomünikasyon Programı’nda ihtisas yapan Abhishek Singh’in 3D Super Mario artırılmış gerçeklik oyununun ilk seviyesine bakıyorsunuz. Gördüğünüz demo sadece Microsoft Hololens başlığı ile çalışıyor. Singh için oldukça eğlenceli görünüyor; mantarları eziyor, dev çukurlardan atlıyor ve parkın ortasındaki soru işaretili kutuları kırıyor. Aynı mekanı paylaşan diğer insanların bu zıplayıp duran, görünmez canavarları öldüren oyuncuya karşı ne hissettikleri merak konusu.

Şimdilik diğer oyuncularla birlikte oynamak pek mümkün değil

“Hololens’le çalışmaya başladığımda bu benim ilk projemdi. Her ne kadar bu oyunun iç mekanlarda kullanılması gerektiği söylense de, açık havada kullanmak istedim. Bu şekilde oynanabilmesinin, oyunun en eğlenceli kısmı olacağını düşünüyorum.” diyor Singh. “Tamamen yeni etkileşimler ve kullanım örnekleri tasarlamak hiç de kolay olmayacaktır fakat bunun gerçekleştiğini kesinlikle görebiliyorum.” “Gerçekleştiğini görmek” derken Singh, hepimizin kendi sanal Super Mario Bros., Pokemon Go ya da Pac-Man’i ile dünyada koşuşturduğu bir geleceği kastediyor olmalı. Tüm Hololens’ler birbirleriyle konuşmadıkça, bu oyunu kendi gerçekliği içinde diğer oyuncularla birlikte oynamanın bir yolu yok. Aksi takdirde birinin güç topları başkasının yaratıklarıyla karışır ve birisinin gözünü kaybetmesiyle sonuçlanabilir.

Bu deneyimi yaşamak için biraz daha beklememiz gerekiyor

Super Mario Bros. Hololens sürümünün yayınlandıktan kısa süre sonra satılmasını beklememek gerekiyor. Singh bunun için gerekli lisansı Nintendo’dan almış değil. “Oyunu kendi geliştirmek isteyenler için GitHub’ta kodları paylaşabilirim ancak önce olası sorunları kontrol etmeniz gerekecektir” diyor.

Kaynak: CO.DESIGN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İnsanların Yedikleri Acayip Şeyler

Aşırı Derecede Sıkıcı İnsanların 10 Ortak Özelliği