in ,

Hafızanızı ve Beyin Gücünüzü Artırmanın Yolları

Düzenli olarak uygulandıklarında, beyin gücünüzü artırmak ve zekanızı geliştirmek için işe yarayacak bazı teknikler var.

Fiziksel Egzersiz

Fiziksel egzersiz, yeni beyin hücreleri oluşmasını ve mevcut nöronların hayatta kalmasını sağlayarak beyin gücünüzü iyileştirir. Ayrıca beyinde hafıza ve öğrenme becerileriyle ilişkilendirilen hipokampus bölgesinin boyutlarını artırır. Beynin bu bölgesi, öğrenmeyi bıraktığınızda küçülmeye başlar.

Hayat Boyu Öğrenme

Araştırmalara göre hayat boyu öğrenme, beyin gücünüzü etkili bir şekilde artırıyor. Yeni herhangi bir şey öğrenmek hafızanızı güçlendiriyor ve yeni beyin hücrelerinin oluşmasını sağlıyor.

Müzik

Müzikal çalışmalar, beyinde sözel hafıza ile ilişkilendirilen sol temporal lobun gelişmesini sağlıyor. Böylelikle müzikle ilgilenen kişilerin sözel hafızaları daha iyi oluyor.

Beyin Egzersizleri

Beyninizi özel beyin egzersiz programları ile de uyarabilirsiniz. Mnemonik hafıza teknikleri, beynin önemli bilgileri kaydetmesini ve hatırlamasını destekliyor. Mnemonik terimi, hatırlanması güç bilgileri hatırlamak için faydalanılan teknikleri ifade eder. Hatırlanmak istenen şeylerin görseller, basit cümleler ve kelimeler gibi kısayollar aracılığıyla ilişkilendirilmesine dayanır.

Akrostiş Yöntemi adı verilen bir başka teknik ise bir harf dizininin, belirli bir sıradaki veri setini hatırlamaya yardımcı olmasını ifade eder.

Bir başka yöntem ‘Hafıza Sarayı Tekniği’dir. Kelimeleri görsellerle ilişkilendirerek beyin gücünü artırmaya yarar. Herhangi bir dilde yüzlerce kelimeyi ve ifadeyi bu şekilde ezberlemek mümkündür.

Yeni deneyimler, beyni sağlıklı tutar. Nörobik bilişsel alıştırma, çeşitli zihinsel egzersizleri içerir. Fiziksel duyularınızı hislerinizle birlikte kullanır. Örneğin sağ elinizle yazıyorsanız, sol elinizle yazmayı denediğinizde beyninizin farklı bölgeleri arasındaki çok daha fazla bağlantının uyarılmasını sağlarsınız. Bu aynı zamanda sinir hücrelerinizin daha güçlü olmasını ve yaşlanmanın etkilerine karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. Nörobik, yaşam tarzınızın içinde göz ardı etmiş olabileceğiniz iki basit şey yapmanızı gerektirir: Umulmadık olanı deneyimlemek ve gün içerisinde tüm duyularınızdan yararlanmak.

Oyunlar

Yapbozlar ve bulmacalarla beyninizi çalıştırabilirsiniz. Bu tip oyunların yönetimsel becerileri, hafızayı ve işlem hızını artırdığı çalışmalarla kanıtlanmıştır. Demans gibi zihinsel becerileri kısıtlayan hastalıklardan muzdarip kişilerde bile hafızayı güçlendirdiği görülmüştür.

Düzenli olarak zihinsel uyarılma yaşayan kişiler, zihinsel olarak aktif olmayan kişilere göre yüzde 46 daha az demansa yakalanma riski altındadır.

Beslenme

Omega bakımından zengin bir diyet beyin sağlığı için önemlidir. Beynin yüzde 8’lik kısmı omega 3 yağ asitlerinden oluşur. Bu yağ asitleri, beyin gelişimi ve işlevi için önemli bir rol oynar.

Analog Beceriler

Bilgisayarlar ve akıllı cihazlar, bizim yerimize çoğu işimizi yapıyor. Bu beynimizi tembelleştiren bir etkiye sahip. Basit görevlerle beyninizi zorlayın. Zaman zaman matematik becerilerinizi hatırlamaya çalışın ve hesaplama yapın.

Kaynak:

How To Boost Your Memory And Brain Power

How To Boost Your Memory And Brain Power.

Hashem Al-Ghaili paylaştı: 17 Nisan 2018 Salı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Twitter Verileri Siyasiler Hakkında Ne Söylüyor?

Hayatın Anlamı