in ,

Hayatın Anlamı

Hayatın yıldızlarda, kitaplarda ya da DNA sarmalında gizli, nesnel bir anlamı yoktur. İnsanları hayatın anlamsızlığından şikayet etmeye sevk eden şeylerin, mutsuzluğun bazı türleri olduğunu görebiliriz

via GIPHY

Anlamsızlık Hissi

Bir ilişkiniz var ancak başlarda hissettiğiniz yoğunluk kaybolmuş. Önemli şeylerden konuşmuyor, zaaflarınızı, hislerinizi, fikirlerinizi paylaşmıyorsunuz. İlişkiniz ”anlamsız” geliyor.

Ya da bir ilişkiniz yok ve etrafınız arkadaşlarla çevrili. Onları her gördüğünüzde sohbet sığ ve bayağı bir hal alıyor.

Ya da bir üniversitede öğrenim görüyorsunuz. Kim olduğunuzla ve ne istediğinizle ilgili kafanız karışık olduğu için bir derse kaydoluyorsunuz. Kitaplar okumanın, dersler almanın bazı şeyleri aydınlatacağını düşündünüz. Fakat Darwin’in ilgilendiği konular, sizin kafa karışıklığınıza derman olmaktan epey uzak görünüyor.

Ve her şeyin anlamsız geldiğinden şikayet ediyorsunuz.

Ya da büyük bir şirkette çalışıyorsunuz, iyi bir maaşınız var fakat işiniz o kadar da önemli gelmiyor. İşinizin, kimsenin hayatında bir fark yaratmadığını ya da işinize bir katma değerinizin olmadığını, hatta sizin yerinize bir robot tarafından da pekala yapılabileceğini düşünüyorsunuz.

Bütün bunların etkisiyle bir anlam değerlendirmesine gidebiliriz.

Anlam, 3 belirli aktivitede bulunur:

  • İletişim
  • Kavrayış
  • Hizmet

via GIPHY

İletişim

Doğamız gereği izole yaratıklarız ve görünen o ki, en anlamlı anlarımızdan bazıları bağlanma anları ve vakaları ile ilişkili – örneğin bir sevgiliyle. Kendimizi fiziksel ve ruhsal olarak birine açtığımızda ya da bakış açımızı, temel değerlerimizi paylaşan biriyle arkadaş olduğumuzda, başka bir ülkeye seyahatimiz sırasında bir yabancıyla, dilsel ve kültürel bariyerleri aşarak iletişim kurmuş olmanın coşkusunu yaşadığımızda…

Kavrayış

Anlam duygusu için önemli etkinliklerdendir. Bu, kendimizle ya da dünyayla ilgili bir karmaşamızı giderdiğimizde yaşadığımız keyif duygusu ile ilgilidir. Bilimsel araştırmacı, ekonomist, şair ya da terapi gören biri olabiliriz. Etkinliklerimizden aldığımız keyif, vaktiyle acı verici derecede yabancı ve tuhaf olan bir şeyi tanımlama ve anlamlandırma becerimizden yükselir.

via GIPHY

Üçüncü ve son: Hizmet

Yapabileceğimiz en anlamlı şeyler başka insanlara, ızdırap veren şeyleri azaltarak ya da keyif veren yeni kaynaklar yaratarak, hayatlarını iyileştirecek şekilde hizmet etmektir. Bu, tıp çalışanlarını olduğu gibi, kek yapanları, şarkı yazanları ya da geçimini dans ederek sağlayanları da kapsar.

Sıklıkla, kendimizi doğuştan bencil olarak düşünmemiz söylenir. Fakat en anlamlı anlar, egolarımızı azaltarak kendimizi başkalarının ya da gezegenin hizmetine adadığımızda yaşananlardır. Bu hizmetin anlamlı gelmesi için yapılan işin, kişinin samimi olarak ilgilendiği şeylerle paralel olması gerekir. Hizmet etmenin belli bir yolunu bulmak, biraz da kendini yeterince tanıma işidir.

Bütün bu düşüncelerin yardımıyla, hayatın anlamı tanımlayabiliriz. Hayatın anlamı, insanın iletişim, kavrayış ve hizmet yoluyla, gelişimini sürdürebilmesinde yatar. Henüz anlamlı bir hayatımız olmayabilir ancak anlamlı bir hayat teması kesinlikle makul, isimlendirilebilen ve uğruna mücadele edilebilecek şeylerden oluşur.

Kaynak:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hafızanızı ve Beyin Gücünüzü Artırmanın Yolları

Facebook Gönül İşlerinize (De) El Atıyor