in , , ,

Bilim İnsanları ‘Kapakları Olan Çipli İnsan Gözü’ Üretti!

Pennsylvania Üniversitesi’nde göz doktorları ile biyo-mühendislerden oluşan bir grup araştırmacı, çipli insan gözü üretti. Kuruş büyüklüğünde olan gözün, kornea ve göz yüzeyini oluşturan konjonktiva zarından oluştuğu ve kontakt lens şeklinde olduğu ifade edildi. Ayrıca çalışma sonucu çipli gözün, normal bir insan gözü gibi gözkapakları olduğu ve gözyaşı üretebildiği belirtildi.

Çalışmanın başında bulunan Profesör Dan Huh, ekip olarak çalışmada göz kırpma işlemine ayrı bir önem verdiklerini belirtti ve açılıp kapanan bir insan gözünün taklit etme ihtimalini düşünmenin ve buna uygun çalışma yürütmenin ilginç olduğunu söyledi. Huh, ayrıca çalışamalar sonucu çipli gözde, göz kırpma hızını yavaşlattıklarını açıkladı.

Araştırmalara göre, yeni çalışmanın olumsuz yanları da bulunuyor. Çünkü üretilen yeni göz modelinin insan gözündeki hücrelerin tamamını içermediği belirtiliyor. Çipli gözün, kan damarları ve sinirlerden yoksun halde üretildiği ve bu nedenle de bağışıklık hücrelerinin yapay gözde yer almadığı ifade ediliyor.

Yeni çipli gözün, insan yaşamında ne gibi değişikliklere neden olacağı ve hangi alanlarda kullanılacağı şimdiden merak konusu.

Kaynak: CNET


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Türk bilim insanları 4 ölümcül virüs buldu

Mars’ta Çekilen En İlginç 42 Fotoğraf!