in ,

Bilim insanları: ‘6. kitlesel yok oluş’ daha hızlı yaşanıyor olabilir

‘Proceedings of the National Academy of Sciences’ (PNAS) dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi’nde görevli ekoloji Profesörü Gerardo Ceballos Gonzalez ve ekibi, ‘6. kitlesel yok oluş’un bugün beklenenden daha hızlı yaşanıyor olabileceğini ortaya koydu.

Araştırma, 2001-2014 yıllarında 173 türün neslinin tükendiğini gösterdi. Gonzalez, CNN’e e-postayla yaptığı açıklamada, bu süreçte 173 türün neslinin tükenmesinin, normalde beklenen yok oluş oranın 25 katı olduğuna dikkati çekti.

Gonzalez ve ekibinin, son 100 yılda 400’den fazla omurgalı türünün yok olduğu bulgusunu elde ettiğini, normalde bu yok oluş sürecinin 10 bin yıl aldığını vurgulayarak, yaşanan kitlesel yok oluşun, insanlığın hatası olduğunu söyledi.

CORONA VİRÜSÜN SALGINININ ETKİSİ

Bilim insanları ayrıca, corona virüsü salgınıyla yaşanan krizin, insanlığın doğal hayata düşüncesizce davranmasının çok kötü geri tepebileceğini gösterdiğini dile getirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan bilim insanları, “Corona virüsü salgınının Çin’de vahşi hayvan ticareti ve tüketimiyle bağlantılı olduğuna inanıyoruz. Çin hükümeti tarafından vahşi hayvan ticaretine getirilen yasağı, düzgün uygulanırsa yok olmanın eşiğindeki türlerin büyük bölümü için büyük bir koruma önlemi olabilir” ifadesini kullandı.

Dünya tarihinde her biri, hayvan, bitki ve mikroorganizma türlerinin yüzde 70 ila 95’ini ortadan kaldıran 5 kitlesel yok oluş meydana geldiği ifade ediliyor.

En yakın geçmiştekinin, 66 milyon yıl önce dinozorları ortadan kaldıran kitlesel yok oluş olduğu belirtiliyor.

Geçmişteki kitlesel yok oluşlara, asteorit çarpması ve büyük volkanik patlamalar gibi olayların neden olduğu biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Napolyon’un gerçek yüzü yapay zeka sayesinde ortaya çıktı

Haber sitesinde artık gazeteciler değil robotlar çalışacak!