in ,

2017’de Kepenk Kapatan Yüksek Sermayeli Girişimler

Büyük umutlar ve bolca nakit desteğiyle proje aşamalarını geçip piyasada yerlerini alan ancak burada tutunamayan gözde girişimler kervanına 2017 yılında katılanlar.

Silikon Vadisi’nden öğrendiğimiz bir şey varsa o da hızlı ve parlak çıkışların hızlı ve parlak düşüşleri olacağıdır. 2017’nin ortalarını geçtiğimiz şu günlerde, toplam sermayeleri 1,48 milyar dolara varan girişimler dükkan kapattı. Bir kısmı büyük lansman yapmış, herkes tarafından tanınmış, kimileri ise sessiz sedasız yoluna devam ederken işleri istediği gibi yürütememişti. Bu yıl içinde piyasalara veda eden ”unicorn” girişimlere bir göz atalım:

1- Beepi: 2013 – Şubat 2017

Sermaye: 150 milyon dolar
En yüksek değer: 560 milyon dolar

İkinci el araç piyasasına iddialı giriş yapan internet sitesi Beepi, Şubat ayında kepenk indirdi. Fair.com ve 2. el araç satıcısı DGDG, Beepi’ye talip olmuş fakat sonradan vazgeçmişti. Sonuç olarak Beepi’nin parası tükendi.

2- Quixey: 2009 – Şubat 2017

Sermaye: 133 milyon dolar
En yüksek değer: 600 milyon dolar

Uygulamalar arasında da çalışabilen mobil arama motoru olan Quixey, Şubat ayı sonunda çalışanlarının çoğunu işten çıkardı. Şirketin kurucu CEO’su Tomer Kagan’ın yerine yeni CEO getirilmesine rağmen istikrarlı bir gelir kaynağı yaratamayan şirket kapanmak zorunda kaldı.

3- Yik Yak: 2013 – Nisan 2017

Sermaye: 73 milyon dolar
En yüksek değer: 400 milyon dolar

Birkaç kolej taciz skandalının merkezinde yer alan lokasyon bazlı anonim yorum uygulaması olan Yik Yak, kullanıcılarını kendi platformunda tutmak için çok mücadele etmesine rağmen 28 Nisan’da kapanacağını açıkladı. Ödeme şirketi olan Square, şirket kapanmadan hemen önce Yik Yak mühendis ekibini 3 milyon dolara transfer etti.

4- Maple: 2014 – Mayıs 2017

Sermaye: 29 milyon dolar
En yüksek değer: 115 milyon dolar

New York merkezli yemek sipariş uygulaması Maple, 8 Mayıs’ta hizmetine son verdi. Seçkin bir restoran olan Momofuku’nın şefi ve kurucusu David Chang’ın desteğiyle büyüyen Maple, önerileri, indirimleri ve ikramlarıyla gönülleri kazanmıştı. Şirket, Birleşik Krallık merkezli yemek sipariş şirketi Deliveroo tarafından satın alındı.

5- Sprig: 2013 – Mayıs 2017

Sermaye: 57 milyon dolar
En yüksek değer: 110 milyon dolar

Sprig, sipariş üzerine yüksek kaliteli yemek servisi yapan San Francisco merkezli bir şirketti. Son teslimatını 26 Mayıs’ta gerçekleştiren Sprig, 15 dakikada teslimat yapmaya ve yöresel ürünler kullanmaya odaklandı. Fakat şirketin iş modeli, maliyetleri düşürmekte zorlanmayan zincir yemek şirketleriyle rekabete yetecek kadar sürdürülebilir değildi.

6- Hello: 2012 – June 2017

Sermaye: 40 milyon dolar
En yüksek değer: 300 milyon dolar

Hello, kullanıcıların giyerek değil, odalarının bir köşesine yerleştirerek uyku kaliteleri ve seyri hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayan ”Sense” isimli uyku izleyicisi tasarımının arkasındaki şirketti. Kickstarter kampanyasıyla üretime geçecek kadar bağış toplamayı başaran şirket, Haziran’da müşteri bulamayınca kapanmak zorunda kaldı.

7- Jawbone: 1997 – Temmuz 2017

Sermaye: 1 milyar dolar
En yüksek değer: 3 milyar dolar

Jawbone, taşınabilir hoparlör ve egzersiz takip cihazlarına odaklanan, giyilebilir teknolojinin öncülerinden olan firmaydı. Şirket son zamanlarda tedarikçilerine ödeme yapmaktan zorlanıyordu. Bu ay içerisinde şirketin varlıklarını tasfiye ettiği doğrulandı. Kurucu ve CEO Hosain Rahman, sağlık donanım ve yazılım alanına odaklanan Jawbone Health Hub adında yeni bir şirket kurdu.

8- Luxe: 2013 – Yakında?

Sermaye: 75 milyon dolar
En yüksek değer: 110 milyon dolardan fazla

Park yeri bulmakta zorluk çekenlerin aracını onların yerine park etme hizmeti veren vale uygulaması Luxe, Nisan’da mobil uygulamasını yayından kaldırdı. Şirket tam olarak bitmiş değil, Haziran’ın son günlerinde Uber ile anlaşma yapmaya çalışıyordu. Luxe, uygulamasını kapattıktan sonra bu yaz yeni bir ürünle yeniden birleşeceğini söyledi ancak henüz bir haber yok.

Kaynak: Business Insider

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tip 1 Diyabet Aşısı 2018’de İnsanlar Üzerinde Denenecek

Robotların Denetimi İçin “Kara Kutu” Önerisi