, , , ,

Apophis, Dünya’ya Yaklaşıyor! Elon Musk Uyardı: Savunmamız Yok!

‘99943 Apophis’ isimli 340 metre genişliğindeki göktaşı, dünyaya yakın bir mesafeden, yeryüzüne 30 bin 577 kilometre uzaktan geçecek. Avustralya’dan çıplak gözle izlenebilecek olan Apophis, Hint Okyanusu’ndan da geçerek ABD’ye doğru ilerleyecek.

NASA’NIN GÖZÜ KULAĞI APOPHIS’TE!

Birçok uydunun yeryüzünden 36 bin kilometre uzaklıkta bulunması düşünüldüğünde, Dünya’ya çok yakın mesafeden geçecek olan Apophis, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından saniye saniye incelenecek. Apophis‘in yakın geçişi sırasında tüm veriler raporlanacak ve gelecekte Dünya’nın başına gelebilecek kötü olaylara karşı ‘savunma’ çalışmaları hazırlanacak.

‘TEHLİKE POTANSİYELİNE SAHİP GÖKTAŞI’

Bilim insanlarına göre, Mısır’daki ‘Kötülük Tanrısı Apophis’ten ismini alan, ‘Tehlike potansiyeline sahip göktaşı’ kategorisinde bulunan ve saatte 25 bin mil (40 bin kilometre) hızla ilerleyen göktaşının izlediği yoldaki hafif bir sapma bile yeryüzü için felaket anlamına geliyor.

Bilim insanları, ‘100 binde bir ihtimalle’ Apophis‘in Dünya’ya çarpması durumunda, yeryüzündeki tüm yaşam için yıkıcı sonuçların oluşacağını belirtiyorlar.

ELON MUSK: HİÇBİR SAVUNMAMIZ YOK!

SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk, sosyal medya hesabından Apophis’le ilgili yaptığı paylaşımda, henüz yeryüzüne çarpacak büyük bir kaya parçasına karşı hiçbir savunmamızın olmadığını belirterek şunları yazdı:

“Harika isim! Bu göktaşı hakkında endişelenmezdim ama büyük bir kaya parçası eninde sonunda dünyaya çarpacak ve bizim şu anda buna karşı hiçbir savunmamız yok.”

Kaynak: Express

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Elon Musk’ın Tesla’sı, Güneş Etrafındaki İlk Turunu Tamamladı!

Ay’ın Yüzeyinde Beklenmedik Keşif!