in , ,

Yeni Keşif: Büyük Patlama’nın Mekanizması Ortaya Çıktı

Büyük Patlama’nın nasıl meydana geldiği, bilim insanları tarafından hala araştırılıyor. Bilim insanları da, bu büyük sırrı çözmek için çaba harcıyor.

Science dergisinde yayımlanan bir makale, Büyük Patlama’nın mekanizmasının nasıl oluşmuş olabileceğini gözler önüne seriyor. Makalenin yazarlarından University of Central Florida’da Makine ve Havacılık Mühendisliği’nde araştırmalara yürüten bilim insanı Kareem Ahmet, yeni ortaya çıkarılan Büyük Patlama’nın mekanizmasıyla ilgili şu ifadeleri kullanıyor:

“Kendi türbülansını kendiliğinden üretme, kendiliğinden hızlanma ve patlama geçişi için kendi ateşini üretebileceğimiz kritik kriterleri belirledik. Türbülansı, reaksiyonların bu şiddetli reaksiyona geçtiği noktaya kadar ortamı karıştırması için kullanıyoruz. Esasen yıldızları basit bir şekilde patlatan süpernovalara yol açıyoruz. Sesin beş katı hızda tepki verdiği yerden basitleştirilmiş bir alev alıyoruz”

Başlangıç mekanizmasının temel unsurunun doğru miktarda türbülans uygulamak olduğunu belirten bilim insanları, bu türbülansın kalıcı hale gelinceye kadar bir aleve karıştıklarını ve alevin patlamaya neden olan enerjiyi yakmaya başladığını belirtiyorlar.

Kaynak: phys.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dikkatiniz Dağıldığında Camları Kararan Akıllı Gözlük Üretildi

Dijital Haber Tüketiminde ‘Eğitim Uçurumu’ Var!