in ,

Yandex İstanbul’un Bayram Tatili Trafik Analizini Açıkladı

Yandex Navigasyon, geçtiğimiz yıllarda Ramazan Bayramı tatili yolculuklarında oluşan trafik verilerini paylaştı.

(Bu yazı digitalage haberinden alıntılar içermektedir.)

Geçen yılın tatil verilerinden yola çıkan Yandex Navigasyon, bu yıl bayram tatilinde direksiyon sallayacak sürücüler için önemli ipuçları hazırladı. Yandex Navigasyon yaptığı analizde, trafiğin en yoğun olduğu noktaları ve bekleme sürelerini incelerken, yola çıkmak için ideal saatleri de belirledi. Son üç yılın analizine bakıldığında bayram tatiline çıkılan Cuma gününde İstanbul’da trafik yoğunluğunun saat 13.00’te başladığı ve 19.00’da en üst seviyeye ulaştığı görüldü. Yandex Navigasyon’un analizine göre trafik yoğunluğu 19.00’dan sonra bir düşüş gösterse de uygulama ancak saat 21.00’de tamamen “yeşile dönüyor”.

İdeal yola çıkma saatleri

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde Avrupa Yakası’ndan Anadolu Yakası’na geçişlerde en yüksek trafik yoğunluğu Mahmutbey gişelerde yaşanıyor. Bayram trafiği saat 12.00’de artış gösteriyor. Saat 13.00’te bekleme süresi sıradan bir Cuma gününe göre 1,5 saat daha artıyor. Trafik yoğunluğu, 16.00 – 19.00 saatleri arasında zirveye ulaşırken, bekleme süresinin 2 saatten fazla arttığı gözleniyor. Ramazan Bayramı tatili için ideal yola çıkma saati, kullanıcıların en çok ihtiyaç duyduğu bilgilerin başında geliyor. Yandex Navigasyon, son 3 yılda aynı dönemin verilerine bakarak İstanbul’dan yola çıkmayı planlayan kullanıcılarına akşam saat 21.00’de, sabah ise en geç 10.00’da hareket etmeyi öneriyor.

Geçen yıl en çok Yandex kullanıldı

Geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramı tatilinde yola çıkıp trafikte vakit geçirmek istemeyen milyonlarca kişi Yandex Navigasyon kullandı. Uygulama 30 milyona yakın kez açıldı ve 20 milyona yakın arama yapıldı. Kullanıcılar en açık rotaları kullanabilmek ve gidecekleri yere daha kolay ulaşabilmek için 12 milyondan daha fazla kez rota oluşturdu. Kilometrelerce uzayan kuyruklardan Yandex Navigasyon sayesinde kurtularak alternatif yollardan gidenler uygulama üzerine bıraktıkları 60 binden fazla mesajla diğer kullanıcılara da yardımcı oldu.

Kaynak: digitalage

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yapay Zeka Doğa Ana ile Buluşuyor

Google Fotoğrafçısının Peşine Takılan Köpek