in , ,

NASA, Samanyolu Galaksisi’nin merkezini görüntüledi

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Samanyolu Galaksisi’nin merkezini görüntülemeyi başardı. Stratosfer Gözlemevi Teleskobu SOFIA’nın çektiği panaromik görüntüde, Samanyolu’nun merkezindeki süper kütleli kara deliğin halkası, kırmızı renkteki gaz ve toz bulutlarının oluşturduğu sıcak bölgelerin ardında beyaz bir benek şeklinde seçilebiliyor.

SOFIA Bilim Merkezi’nde araştırma yürüten bilim insanı James Radomski, Samanyolu Galaksisi’nin merkezinin görüntülenmesine ilişkin “Daha önce hiç görmediğimiz Samanyolu Galaksisi’nin merkezini detaylı olarak görmemiz inanılmaz. Eksik parçaları birleştirerek bir bulmacayı çözmek gibi. SOFIA verileriyle bazı eksik parçaları dolduruyor ve bizi bütün resme önemli ölçüde yaklaştırıyor” dedi.

NASA’nın bu keşfi, büyük yıldızların nasıl oluştuğuna, süper kütleli karadeliklerin nasıl oluştuğuna ve Samanyolu Galaksisi’nin merkezinde neler yaşandığına dair araştırmalara öncülük edecek.

Amerikan Astronomi Derneği tarafından Honolulu’da düzenlenen toplantıda sunulan yeni araştırmanın ilk sonuçları, yakında Astrophysical Journal’de yayımlanacak.

autocad lt lisans satın al

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Meme Kanseri Teşhisinde Yapay Zeka Doktorlardan Daha Başarılı!

Avustralya’da Korkunç Bilanço: 500 Milyon Hayvan Öldü